poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Kopřiva

Kopřiva

(Urtica dioica)
Kopřiva je zdrojem léčivých účinků, které znali již ve starém Řecku. Zpočátku byla využívána kopřiva jako prostředek proti hadímu uštknutí. Podle moderních výzkumů mají listy této rostliny význam při léčení ekzému a senné rýmy, ale i při tišení bolestí u záchvatu dny.
Může se zdát zvláštní, že původní zájem o léčivé vlastnosti kopřivy byl inspirován schopností této rostliny dráždit kůži v místě dotyku. Listy kopřivy jsou pokryté jemnými chloupky – ve skutečnosti dutými jehličkami -, které se při dotyku zapichují do kůže, ulamují se a pálí. Tento účinek kopřivy byl považován za blahodárný při kloubních bolestech (šlehat bolestivé klouby kopřivami je starý lidový prostředek) a po staletí byly na kůži přikládány placky z kopřivového listí, aby z ní „vytáhly jed.“
Listy mladých kopřiv jsou pokládány za výživnou potravinu a mají podobnou chuť jako špenát. Tato mladá kopřiva obsahují velké množství železa a jiných minerálu a jsou bohaté na karotenoidy a vitamin C. (Trhejte zásadně zcela mladé rostliny, které ještě nemají žahavé chloupky.) Kopřiva dorůstá výše až 150 cm a roste jako plevel v Evropě, USA i Kanadě.

Nejčastější uplatnění kopřivy


Kopřiva pomáhá zmírňovat zánětlivé reakce při ekzému a kožních vyrážkách a zklidňovat zánětlivé klouby. Kopřiva také pomáhá při vylučování nadbytku tekutiny z organismu a zklidňuje infekce močových cest. Kopřiva dále zmírňuje alergické příznaky u senné rýmy a může zmírňovat prostatické potíže.

Kopřiva - působení a účinky


Listy kopřivy mají cenné čistící, detoxikační a diuretické (močopudné) vlastnosti, za něž pravděpodobně vděčí vysokému obsahu flavonoidů a draslíku. Pomáhají proto při zklidňování četných chorobných stavů, např. dětských ekzémů a kloubních potíží u dospělých. Čaj z kopřivy k přípravě obkladu nebo užívání potravinových doplňků z kopřivy mohou tišit bolest zanícených kloubů, zvláště je-li jejich příčinou dna.
Kopřiva a její hlavní léčivé účinky: Jako diuretikum pomáhá kopřiva organismu zbavit se nadbytečné tekutiny a může být užitečná jako pomocný lék při různých onemocněních, nemocní se zánětem močových cest se mohou např. přesvědčit, že podporuje tvorbu moči, která pak odplaví chorobné zárodky z těla. Ženy které mají před menstruací nadýmání, mohou při užívání kopřivových potravinových doplňků cítit zřetelnou úlevu.
Vyzkoušená a otestovaná je schopnost kopřivových listů zvládat sennou rýmu. Ucpaný nos a slzící oči jsou důsledkem dráždění látkou zvanou histamin, která se tvoří v těle jako reakce na pyl a jiné alergeny. Kopřiva je dobrým zdrojem kvercetinu, flavonoidu, který prokazatelně potlačuje uvolňování histaminu. Podle studie provedené u pacientů trpících alergiemi hodnotila více než polovina účastníku kopřivu jako mírně až vysoce účinnou při snižování alergických příznaků ve srovnání s placebem
Kopřiva a její další příznivé účinky: Při vnitřním užívání mají lístky kopřivy stahující, adstringentní účinek a pomáhají tak zastavit krev, například při krvácení z nosu nebo při silné menstruaci.
U mužů se zvětšenou prostatou – pokud ovšem nejde o rakovinu – může být užitečný spíše kořen kopřivy než listy. K tzv. benignímu zvětšení prostaty dochází, když se prostata zvětší a zužuje močovou trubici. Diagnózu ovšem musí stanovit lékař. Kořen kopřivy může zpomalit růst prostaty.

Jak kopřivu užívat

Kopřiva - fakta a rady

Podle předběžné studie pomáhá kopřiva u nemocných s chorobami kloubů snížit užívání běžných analgetik a zmírnit tak některé jejich vedlejší účinky. Mezi pacienty, kteří užívali 200 mg protizánětlivého léku Diclofenacu, a těmi, kteří užívali 50 mg tohoto léku a 50 mg kopřivového listí denně, nebyl zjištěn žádný rozdíl v bolestech a ztuhlosti kloubů nebo v míře fyzického postižení. Přitom v předchozích studiích stačilo snížení dávky Diclofenacu o 25 procent, aby nemocní pocítili zhoršení účinku.

Vedlejší účinky kopřivy

Kopřiva jako taková se pokládá za velmi bezpečnou léčivku bez vedlejších účinků, v některých případech ovšem může kopřiva vyvolat alergické reakce popř. dráždit žaludek nebo vyvolat poruchy trávení a průjem.


Při používaní kopřivy pozor na

Máte-li zdravotní problémy poraďte se o užívání potravinových doplňků obsahující kopřivu se svým lékařem

Kopřiva - doplňující informace

Močopudný a protialergický účinek listů kopřivy poskytnou vyhovujícím způsobem potravinové doplňky.

Kopřiva - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®