poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Třezalka

Třezalka

(Hypericum perforatum)
Staří Řekové i Římané věřili, že třezalka zahání zlé duchy. Dnes je léčivka třezalka populární trochu jinak – jako přírodní lék proti depresím. Jeto šetrnější alternativa klasické léčby a má mnohem méně vedlejších účinků.
Třezalka tečkovaná je keříčkovitá bylina s jasně žlutými květy, pěstovaná všude na světě. Kvete od června do září; protože rozkvétá v době kolem svátku sv. Jana (24.6), je v některých jazycích (například v angličtině) nazývána „kvítí svatého Jana“. Po celá staletí byla používána k uklidnění nervů a hojení ran a popálenin. Potravinové doplňky z této byliny se připravují ze sušených květů, které obsahují mnoho léčivých látek, především hojivého pigmentu hyrepicinu a chemické sloučeniny hyperforinu.

Nejčastější uplatnění třezalka


Třezalka léčí deprese; pomáhá bojovat proti bakteriálním a virovým infekcím. Třezalka dále může pomoci při léčení premenstruálního syndromu, chronické únavě a fibromyalgii, pomáhá tišit chronické bolesti, může pomáhat při redukci váhy.

Třezalka - působení a účinky


Třezalka se nejčastěji užívá k léčení lehkých depresí. Vědci přesně nevědí, jak působí, i když se předpokládá, že upravuje náladu zvyšováním hladiny nejméně čtyř neurotransmiterů v mozku, především serotoninu.
Třezalka a její hlavní příznivé účinky: Nedávná analýza 23 různých vědeckých prací kontatovala, že třezalka je stejně účinná jako moderní antidepresivní léky a je efektivnější než placebo při léčení lehkých až mírných depresí. (Některé další studie se zabývaly použitím této léčivky i u těžších depresivních stavů.)
Třezalka může pomáhat i při jiných chorobných stavech spojených s depresemi, například při úzkostných stavech, stresu, premenstruálním syndromu, syndromu chronické únavy, fibromyalgii a některých chronických bolestech. Bylo zjištěno, že může mít i přímý účinek na tišení bolesti. Třezalka podporuje zdravý spánek a může pozitivně ovlivňovat únavu, ospalost a nedostatek energie. Pozitivně také ovlivňuje „zimní“ deprese, které se objevují na podzim a v zimě a ztrácejí se až při jasném slunečním počasí na jaře. Někteří lidé mají obavy z moderních antidepresivních léků pro jejich možné nežádoucí účinky, především snížení sexuální funkce. Třezalka má méně vedlejších úšinků než tyto léky. Navíc se zdá, že se dobře snáší s většinou klasických léků, což je důležité pro pacienty, kteří je dlouhodobě užívají. Třezalka je perspektivní léčebný prostředek, proto americký Národní ústav pro zdraví provádí rozsáhlý výzkum její účinnosti.
Třezalka a její další příznivé účinky: Třezalka má dobrý protibakteriální a protivirový účinek. Výzkum naznačuje, že by mohla hrát klíčovou roli v boji proti oparům (herpes simplex), chřipce a EB viru (příčině mononukleózy). Laboratorně se také ukazuje možná významná úloha této léčivky v boji proti AIDS. Je-li třezalková mast aplikována na hemeroidy, utišuje palčivost a svědění. Třezalka snad také může pomáhat při redukci nadváhy.

Jak třezalka užívat

Třezalka - fakta a rady

Vedlejší účinky třezalka

Možné vedlejší třezalky jsou pouze vzácné, ale vyskytli se projevy jako zácpa, žaludeční nevolnost, únava, závratě a vysychání v ústech. Lidé se světlou pletí by se měli při užívání třezalky vyhýbat přímému slunci, ale při zachování doporučených dávek není pravděpodobné větší vnímavost na sluneční záření žádný problém.


Při používaní třezalka pozor na

Užíváte-li klasická antidepresiva, poraďte se s lékařem, zda je možné zároveň brát třezalkové preparáty. Přestaňte třezalku ihned užívat, objeví-li se vám vyrážka, alergie, bolest hlavy nebo dokonce dýchací potíže a ihned vyhledejte lékaře. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Třezalka - doplňující informace

Třezalka přináší úlevu jako softgel, tablety nebo tobolky.

Třezalka - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®