poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Vitamin D - kalciferol


Vitamin D - kalciferol

(Kalciferol)
Vitamin D je nepostradatelný pro zdravé kosti a může zpomalit proces osteoporózy. Posiluje imunitní systém a chrání před některými typy rakoviny. Vitamin D, chemicky vlastně hormon, se v těle tvoří, je-li kůže vystavena ultrafialovému záření ve slunečním světle. Mnoho lidí nemá dost slunečního záření, aby získalo potřebnou dávku, zvláště v zimě. Schopnost těla tvořit vitamin D klesá s věkem, takže u starších lidí bývá nedostatek vitaminu D běžný. Jeho uspokojivé zásoby však někdy nemívají ani mladí dospělí. Proto je dobré potřebnou hladinu vitaminu D doplňovat z potravinových doplňků.

Nejčastější uplatnění vitaminu D


Vitamin D podporuje vstřebávání vápníku, udržuje zdravé kosti, posiluje zuby, a může chránit před některými typy rakoviny.

Vitamin D - kalciferol - působení a účinky


Základní funkcí vitaminu D je regulace hladiny vápníku a fosforu v krvi, čímž pomáhá při stavbě a udržování silných kostí a zdravých zubů. Vitamin D je důležitý v prevenci osteoporózy, choroby, která způsobuje řídnutí kostní tkáně a tím zvyšuje riziko zlomenin. Bez dostatečného množství nemůže vstřebávat z potravy ani z potravinových doplňků dostatek vápníku bez ohledu na to , kolik vápníku zkonzumujete. Jsou li hodnoty vápníku v krvi nízké, tělo odebírá vápník z kostí do krve, aby byla pokryta potřeba svalů – zvláště srdečního – a nervů. Časem vede toto přerozdělení ke ztrátě kostní hmoty. Vitamin D je důležitý pro zdravý imunitní systém, pomáhá v prevenci rakoviny prostaty a prsu.

Doporučené dávkování vitaminu D

Doporučené denní množství pro dospělé nebylo přesně stanoveno, protože se předpokládá, že se ho vytvoří dostatek působením slunečního světla na kůži. Pro lidi nad 65 let a pro těhotné a kojící ženy je doporučené množství 10 mcg denně.

Nedostatek: Nedostatek vitaminu D u dětí může poškodit kosti a vyvolat křivici (rachitis), chorobné oslabení kostí. U dospělých zvyšuje riziko osteoporózy. Nedostatek vitaminu D může také vyvolat průjmy, nespavost, nervozitu a svalové záškuby. Pravděpodobnost křivice u dětí je dnes malá, protože děti tráví většinou dostatečnou dobu na slunci, aby si vytvořily rezervy tohoto vitaminu.

Nadbytek: Organismus se dokáže zbavit přebytečného vitaminu D ze slunečního záření, ale velké dávky užívané v potravinových doplňcích mohou působit problémy. Denní dávky 25 až 50 mcg podávané déle než šest měsíců mohou způsobit zácpu nebo průjem, bolesti hlavy, ztrátu chuti k jídlu, nevolnosti a zvracení, nepravidelnosti srdečního rytmu a extrémní únavu. Trvale vysoké dávky mohou porušit rovnováhu mezi vápníkem a fosforem. Oslabit kosti a způsobit ukládání vápníku v měkkých tkáních, například ve svalech.

Jak vitamin D užívat

Dávkování vitamin D: Pouze patnáctiminutové ozáření obličeje, rukou a paží tříkrát týdně dokáže doplnit všechen tělu potřebný vitamin D. Je-li vám však více než 50 let a nechodíte hodně ven v době od8 do 15 hodin nebo se před sluncem schováváte, budete možná muset uvažovat o doplňcích vitaminu D. Mnozí lékaři doporučují lidem nad 50 let 10 až 15 mcg denně, mladším lidem by pravděpodobně stačila dávka 5 až 10 mcg denně.

Návod k užívání: Potravinové doplňky můžete užívat kdykoli během dne, s jídlem nebo nalačno. Většina denních multivitaminů obsahuje až 10 mcg vitaminu D. Často také bývá v potravinových doplňcích s obsahem vápníku.

Potraviny obsahující vitamin D

Některé upravené snídaňové obilniny jsou obohaceny 1 až 25 mcg vitaminu D v každé porci. Tučné ryby, hlavně losos, sleď a tuňák jsou přirozeně bohaté vitaminem D.

Při používaní vitaminu D pozor na

Nadměrné užívání vitaminu D může vést ke zvýšení hladiny vápníku v krvi, což vede k hubnutí, nevolnostem a poškození srdce a ledvin. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívaní potravinových doplňků se svým lékařem.

Vitamin D - kalciferol - diskuze

Ostatní vitaminy:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.