poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Pásový opar

Pamatujete se na plané neštovice? Ten virus stále číhá ve vašich nervových buňkách a může vzplanout kdykoli během dospělosti a způsobit pásový opar. Je dobré vědět, že potravinové doplňky dovedou toto někdy tak úporné onemocnění - pásový opar - zmírnit.
Pásový opar, medicínsky označovaný jako herpes zooster, je způsobován stejným virem, který vyvolává plané neštovice. Po proběhlém onemocnění planými neštovicemi virus nehyne, ale zůstává spící v nervových buňkách. Kdykoliv později se může pásový opar reaktivovat a způsobit silně bolestivé shluky puchýřků na kůži. Pásový opar sám není nakažlivý, ale z otevřených puchýřků se může na děti nebo na dospělé, kteří plané neštovice neprodělali, přenést virus a nakazit je tímto onemocněním.

Příznaky pásového oparu


Pásový opar se projevuje intenzivním pálením a řezáním v některé oblasti těla, následované do jednoho až tří dnů zarudnutím kůže, může být provázeno horečkou a bolestmi hlavy. Shluky malých, tekutinou naplněných puchýřků, které se tvoří na zaníceném pásu kůže – obvykle na trupu nebo hýždích, někdy i na obličeji či pažích. Dále se pásový opar projevuje intenzivní bolestí a svěděním v okolí puchýřků, na nichž se do deseti dnů dělají stroupky, bolest obvykle za dva až tři týdny zmizí, někdy však přetrvává měsíce až roky (postherpetická neuralgie).

Příčiny onemocnění pásovým oparem


Předpokládá se, že virus, který způsobuje pásový opar, se revitalizuje v okamžiku, kdy je imunitní systém oslaben – věkem, stresem, chřipkou nebo určitými léky či chorobami porušujícími imunitu. Nikdo však přesně neví, co vede ke změně v chování viru a vyvolání příznaků pásového oparu.

Jak se léčí Pásový opar potravinovými doplňky

Léčení pásového oparu se soustředí k ošetření akutních projevů onemocnění, kdy je nutné doplňky užívat až do zahojení puchýřků a k léčení přetrvávajících bolestí po proběhlé infekci, které mohou trvat měsíce a někdy i roky. Doplňky užívané k léčení akutních projevů pásového oparu se mají užívat společně, tvoří dvě skupiny: prostředky užívané vnitřně k posílení imunitního systému a k podpoře hojení zanícené kůže a nervů.
Přípravky pro místní léčení pásového oparu, jako je gel aloe vera kombinovaný s olejem vitaminu E, mohou okamžitě ulevit. Oba prostředky zklidňují a utišují bolesti a svědění, snižují pravděpodobnost druhotného infikování kůže poškozené virem a podporují hojení pásového oparu. Stejně vám může pomoci místní aplikace krému z meduňky nebo lékořice.
K vnitřnímu léčení pásového oparu se během akutního stavu užívají antioxidanty vitamin C a flavonoidy, které brání poškození buněk. Současně s léčivkami echinaceou a vodilkou zvyšují funkci imunitního systému a pomáhají v boji proti herpetickému viru a bakteriím. Silné protivirové účinky má rovněž třezalka, která má v léčbě pásového oparu dlouhou tradici. Aminokyselina lyzin a minerál selen podporují růst zdravé kůže a urychlují proces hojení.
Při vleklých bolestech po pásovém oparu užívejte tytéž doplňky jako v akutní fázi nemoci, přidejte vitamin E (250 mg dvakrát denně) k ochraně proti poškození buněk a vitamin B12 (1 mg spolu s 400 mcg kyseliny listové každé ráno).

Vhodné potravinové doplňky při pásovém oparu

Gel aloe vera nanášejte dle potřeby na postižené místa, vitamin E 250 mg dvakrát denně, vitamin C 500 mg a 250 mg flavonoidů dvakrát denně, třezalka 300 mg výtažku třikrát denně, echinacea 200 mg výtažku čtyřikrát denně, lyzin 1.000 mg L-lyzinu třikrát denně je v akutní fázi, selen 100 mcg denně jen v akutní fázi.

Kdy navštívit lékaře s pásovým oparem

Budete-li mít některý s příznaků jež doprovází pásový opar, antivirové prostředky je nutno užívat co nejdříve. Máte-li pocit pohmoždění na jedné tváři nebo na jedné straně těla. Šíří-li se výsev pásového oparu do blízkosti očí. Objeví-li se někde známky infekce nebo se stav během deseti dnů nezlepší. Jsou-li bolesti nesnesitelné. Máte-li zdravotní problémy poraďte se o užívání potravinových doplňků při pásovém oparu se svým lékařem.

Pásový opar - fakta a rady

Doporučení týkající se pásového oparu

Doplňující informace k pásovému oparu

Tekutý vitamin E nanesený jemně na kůži postiženou pásovým oparem pomůže zmírnit bolestivost herpetického poškození kůže.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr


Pásový opar - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.