poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Česnek

Česnek

(Allium sativum)
Již staří Egypťané oceňovali česnek pro jeho posilující účinek a od té doby se používá k léčení téměř všech chorob, od lepry až po hemeroidy. Moderní výzkum se soustředit na využití jeho schopnosti snižovat riziko srdečních onemocnění a rakoviny.
Česnek je pro svou léčivou sílu oceňován již po tisíciletí. Stavitelé pyramid ho užívali, aby byli silní a vytrvalí; v polovině 19. století zkoumal jeho antibakteriální účinky Louis Pasteur, vojenští lékaři česnekem léčili válečná poranění. Česnek je příbuzný cibule, šalotky a ostatních rostlin čeledi Allium. Celá rostlina má typický pach, ale nejsilnější aroma je koncentrováno v cibulce – skutečném sídle léčivých sil a chuti česneku.
Většina příznivých účinků česneku pochází z více než stovky jeho složek obsahujících síru. Když cibulku česneku rozmačkáte nebo rozžvýkáte, změní se allin (jedna z těchto složek) na Alicin, chemickou látku odpovědnou za česnekový zápach i léčivé účinky. Část Alicinu se zase velmi rychle štěpí na další sloučeniny síry, které mohou mít také léčivé vlastnosti. Tepelná úprava česneku potlačuje tvorbu allicinu a vyřazuje i jiné léčivé látky.

Nejčastější uplatnění česneku


Česnek může snižovat hladinu cholesterolu; redukuje krevní srážlivost; má protiinfekční účinky; přispívá ke zvyšování imunity. Dále česnek může sloužit k prevenci některých druhů rakoviny, může mírně snižovat krevní tlak, potlačuje plísňové infekce.

Česnek - působení a účinky


Tradičně se česnek používá k léčení celé řady onemocnění. Současný výzkum se soustředil na jeho možnosti snižovat riziko srdečních nemocí a rakoviny.
Česnek a prevence: Bohaté používání česneku ve středomořské kuchyni může částečně vysvětlovat, proč se v zemích jako Itálie a Španělsko tak málo vyskytuje arterioskleróza. Podle některých studií dokáže česnek předcházet srdečním chorobám různými způsoby; snižuje například shlukování krevních destiček a jejich přilnavost ke stěnám cév, takže brání tvorbě trombů, které jsou příčinou srdečních příhod. Existuje také důkaz, že česnek rozpouští bílkoviny vytvářející krevní sraženiny, což může ovlivnit tvorbu usazenin. Česnek také mírně snižuje krevní tlak, hlavně svou schopností rozšiřovat cévy, a pomáhá tak zlepšovat krevní oběh.
Výsledky studií vlivu česneku na hladinu cholesterolu nejsou zcela shodné, ale většina lékařů, kteří dávají přednost přírodním prostředkům, se domnívá, že česnek – nejlépe v kombinaci s jinými doplňky snižujícími krevní cholesterol – stojí za zkoušku. Kombinace léčivek může ovlivnit metabolismus cholesterolu v játrech a výsledkem je menší uvolňování cholesterolu do krve.
Česnek a další jeho příznivé účinky: Česnek má pravděpodobně i protirakovinné účinky. Zvláště příznivě se hodnotí jeho vliv na rakovinu střev a možná i rakovinu prsu a prostaty, ale způsob, jak toho dosahuje, není jasný. Pravděpodobně se na tom účastní více enzymů, které umějí netoxikovat „spouštěče“ zhoubného bujení. Česnek také blokuje tvoření nitritů spojovaných s rakovinou žaludku a stimuluje imunitní systém. Stejně důležité jsou i jeho antioxidační vlastnosti.
Česnek působí také proti infekcím – virům, bakteriím i plísním. Allicin totiž dokáže blokovat enzymy, které infekčním organismům dodávají schopnost napadat a poškozovat tkáně. Ukazuje se, že rostlina také ničí plísně odpovědné za myotická onemocnění nohou a zvukovodů.

Jak česnek užívat

Česnek - fakta a rady

Vedlejší účinky česneku

Česnek je velice bezpečný bez vedlejších účinku, pouze při předávkvání může dojít k plynatosti, poruše trávení nebo průjmu. Používáním potravinových doplňků rozpouštějících se až ve střevě lze těmto příznakům zabránit.


Při používaní česneku pozor na

Užíváte-li léky proti krevní srážlivosti (antikoagulancia nebo acylpyrin) nebo léky na snížení krevního tlaku (antihypertenziva), může česnek jejich účinnost zvyšovat. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků obsahující česnek se svým lékařem.

Česnek - doplňující informace

Česnekové doplňky existují v mnoha formách, například jako tobolky, tablety a softgel.

Česnek - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®