poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Echinacea (třapatka)

Echinacea (třapatka)

(Echinacea angustifolia)
Echinacea (třapatka) pochází původem ze Severní Ameriky; byla používána léčiteli a staršími generacemi lékařů, s nástupem antibiotik však echinacea ztratila na významu. Nyní opět získává oblibu, protože podporuje imunitní systém při nachlazení, chřipce ajiných infekcích.
Echinacea – třapatka je divoce rostoucí rostlina s purpurovými kvítky podobnými sedmikrásce. Ve středoamerických státech USA byla rozšířena v travnatých prériích, kde ji indiánské kmeny po staletí používaly k hojení ran a jako prostředek proti hadímu uštknutí. Echinacea se stala velmi oblíbenou léčivkou evropských pionýrů při osídlování Ameriky. Používali ji jako univerzální prostředek proti infekčním chorobám. V Anglii je to oblíbená zahradní květina.
Z devíti odrůd této rostliny se jako léčivky používají tři: Ehinacea angustifolia, Echinacea pallia a Echinacea purpurea. Objebují se snad ve stovkách komerčních přípravků, které využívají všechny části rostliny – květy, listy, stonky i kořeny. Jako potravinový doplněk se vyrábí praktický ve všech formách.
Echinacea obsahuje četné účinné složky, o nichž se předpokládá, že posilují imunitní systém; v posledních letech se stala jedním z nejčastěji používaných léčiv na světě.

Nejčastější uplatnění echinacei (třapatky)


Echinacea snižuje náchylnost k nemocem z nachlazení, příznivě ovlivňuje infekční choroby, pomáhá v boji proti aftům, opakovaným infekcím dýchacích a močových cest a středoušním zánětům. Echinacea urychluje hojení povrchových ran a kožních zánětů.

Echinacea (třapatka) - působení a účinky


Echinacea je přírodní antibiotikum a prostředek proti, infekci, pomáhá ničit bakterie i viry v organismu. Echinacea působí tak, že stimuluje buňky imunitních systému, které jsou klíčovou zbraní v boji proti infekci.
Echinacea navíc podporuje v buňkách tvorbu přirozené protivirové substance zvané interferon. Tyto účinky jsou však relativně krátkodobé, takže je vhodné užívat echinaceu během akutní infekce v krátkých intervalech – vždy po několika hodinách. Echinacea normalizuje imunitní odpověď i při autoimunních stavech, například při ekzému, na který je echinacea tradičním lékem.
Echinacea a prevence: Echinacea dokáže pomáhat v prevenci dvou nejčastějších virových onemocnění – zánětu dýchacích cest a chřipky. Nejúčinnější je při prvních příznacích onemocnění. Podle jedné studie byl u pacientů náchylných k nachlazení výskyt onemocnění u skupiny lidí užívajících echinaceu po dobu osmi týdnů o 35 procent nižší než u skupiny lidí užívajících placebo. Rovněž frekvence nachlazení byla u nich méně častá – mezi jednotlivými recidivami uplynulo až 40 dnů, zatímco u skupiny s placebem pouze 25 dnů. Studie potvrzují, že echinacea pomáhá rovněž při zduření sliznic, horečce a bolestech hlavy, které doprovázejí nachlazení. Příznaky bývají méně výrazné a rychleji mizí.
Echinacea a další příznivé účinky: Echinacea může mít svou cenu také při některých recidivujících nemocech, jako je zánět dásní, infekce močových cest a zánět středního ucha. Někdy se také používá při léčení streptokokových a stafylokokových infekcí, u herpetických infekcí, jako je pásový opar nebo herpes simplex, a při zánětech průdušek a vedlejších dutin nosních. Mezi autoimunní choroby, při nichž se může echinacea uplatnit, patří lupus, roztroušená skleróza, unavový syndrom a AIDS. Určitý vliv může snad také mít na některé formy rakoviny, zvláště u pacientů s porušenou imunitou po chemoterapii a ozařování.
Echinaceu lze použít i místně na kůži. Její šťáva podporuje hojení všech druhů nežitů, abscesů, ekzému, popálenin a proleženin. Při léčení bolestí a zánětů v krku lze tinkturu naředit a použít jako kloktadlo.

Jak echinaceu (třapatku) užívat

Echinacea (třapatka) - fakta a rady

V Německu byla echinacea podávána malé skupině pacientů s pokročilou rakovinou tlustého střeva spolu s chemoterapií. Zdálo se, že rostlina může prodloužit život nemocných, nejspíše posílením schopnosti imunitního systému bojovat se zhoubnými buňkami. Z uvedené práce však nelze definovat úlohu echinacey při zhoubném bujení – to bude vyžadovat ještě mnoho dalších výzkumů.

Vedlejší účinky echinacei (třapatky)

Echinacea v doporučených dávkách nemá žádné vedlejší účinky, taktéž v těhotenství a při kojení není znám žádný nežádoucí projev. Objeví-li se z důvodu alergie vyrážka nebo dechové potíže obraťte se ihned na lékaře.


Při používaní echinacei (třapatky) pozor na

Pokud máte předepsanou léčbu antibiotiky, používejte echinaceu navíc, ale nenahrazujte jí léčbou doporučenou lékařem. Při těžkých infekcích, např. při tbc, bývá echinacea neúčinná. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Echinacea (třapatka) - doplňující informace

Echinacea obsahuje látku, která pálí na rtech a na jazyku, užívá-li se v tekuté formě. Právě pálení na rtech je známkou toho, že jste koupili kvalitní přípravek.

Echinacea (třapatka) - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®