poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Mozek, paměť

Mozek (encephalon) je hlavní orgán nervové soustavy, který ji řídí. Mozek je měkký, našedlý s četnými záhyby. Vypadá jako mořská houba. Váží cca 1,5, kg. Je složený ze dvou polokoulí – z levé a pravé hemisféry. Ty jsou vzájemně propojeny sítí nervových vláken. Na průřezu mozkem lze pozorovat světlou bílou a šedou kůru mozkovou. Mozek se dělí na jednotlivé části – zadní, střední a přední mozek, dále pak jednotlivé mozkové komory a mícha. Základní stavební a funkční jednotku mozku tvoří nervové buňky – neurony. Nachází se v lebce, proto je ze všech stran obklopen lebečními kostmi. Paměť je nedílnou součástí a obecnou vlastností nervové soustavy. Vyznačuje se schopností vštípit a uchovat odraz skutečnosti. Paměť obecně je předpokladem k učení, jak v užším slova smyslu (proces osvojování dovedností, návyku, vědomostí a poznatků), tak v širším slova smyslu (získávání jakýchkoliv zkušeností a změn v chování). Paměť lze rozdělit na krátkodobou a dlouhodobou.

Příznaky


Mozek řídí celý organismus. Prostřednictvím mozku myslíme, cítíme, vzpomínáme a také zapomínáme. Nervové dráhy, které z mozku vybíhají, postupně pokračují do celého těla a řídí veškeré činnosti. Současnou funkcí mozku je zpracovávání informací, které přicházejí z těla i z vnějšího okolí. Každá část mozku má svou specifickou funkci. Paměť plní především funkci učení – každý člověk si osvojuje vědomosti, dovednosti, návyky a nebo způsoby chování a osobnostní vlastnosti.

Příčiny onemocnění


U chorob mozku jsou závažné zejména infekce – zánět mozkových blan, Alzheimerova choroba (degenerativní onemocnění mozku), Parkinsonova choroba (porucha pohybu), roztroušená skleróza (degenerativní onemocnění nervů), mozková mrtvice (poškození způsobené nedokrvením nebo krvácením do mozku), migréna (intenzivní bolesti způsobené poruchou cévního zásobení) a epilepsie (záchvaty provázené křečemi nebo ztrátou vědomí). V souvislosti s pamětí jde o problematiku zapomínání nebo také zapomnětlivosti. Zapomínání je vlastně postupné rozpadání nervového spoje. Podle tzv. Ebbynghausovy křivky zapomínání nejvíce zapomínáme v prvních hodinách po naučení se něčemu, zatímco množství zapomenutého po pěti dnech a měsíci se už téměř neliší.

Jak se léčí Mozek, paměť potravinovými doplňky

Zánět mozkových blan neboli meningitida se dělí na hnisavou a nehnisavou a její rozdělení je také důležité pro konkrétní vhodnou léčbu, vždy pod dohledem odborného lékaře na specializovaném oddělení. Alzheimerova choroba se léčí medikamentózně, avšak tato metoda není vždy velmi účinná. Lze také užívat látky obsahující volné kyslíkové radikály nebo retinol. Průběh nemoci Parkinsonovy choroby lze pouze zmírnit, protože dosud nebyl nalezen lék, který by ji úplně vyléčil. Nejčastěji využívaný lék se nazývá levodopa. Roztroušená skleróza je nevyléčitelné onemocnění, její predispozice jsou především genetické. Migrénu lze léčit léky tišícími bolest, speciálními terapiemi nebo např. profylaxí. Při léčbě epilepsie jsou důležitá režimová opatření a dále pak podávání antiepileptik. U zapomnětlivosti je první řadě důležité mít na mysli, že nejen významné události je vhodné zarývat do paměti. I při vykonávání každodenních povinností je třeba si uvědomovat smysl dané činnosti. Dále pak je třeba mozek okysličovat, aby podával lepší výkony. Vyzkoušejte metodu střídavého zadržování kyslíku. Mozek je pak lépe prokrvený a tím pádem i lépe okysličený.

Vhodné potravinové doplňky při

Lecitin, vitaminy C, E a B6, který je v potravinách jako např. avokádo, brambory, banány, drůbež, ryby. Dále pak ploštičník, ženšen, mučenka, kozlík lékařský, česnek a v neposlední řadě Ginkgo biloba (jinan dvojlaločný)

Kdy navštívit lékaře s

Choroby mozku jsou vždy velmi vážné a proto při jakýchkoliv problémech (postupná ztráta paměti, bolesti hlavy, dezorientace, blouznění, zrakové halucinace, neprodleně navštivte lékaře.

Doplňující informace k

S chorobami mozku se v zásadě setkáváme u lidí starších 60ti let.


Zdroj: Článek "Mozek a paměť" pro server Beltina.cz zkomponovala Ivetka


Mozek, paměť - diskuze


| Copyright © 2013-2018 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu. Chlorellas BIO certtfikací bez přídatných látek