poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Zapomnětlivost

Zapomnětlivost je narušení schopnosti zapamatovat nebo vzpomenout si na zdánlivě jasné události nebo záležitosti v našem běžném životě. Jde tedy o jakési porušení paměti. Paměť je schopnost uchovávat informace a následně je používat. Dělí se na proces vštěpování, uchovávání a vybavování zkušenosti. Paměť se v zásadě dělí na senzorickou, krátkodobou a dlouhodobou (podle délky doby uchovávání zapamatovaného), dále na vizuální, akustickou a sémantickou (podle principu ukládání informací) a v neposlední řadě je paměť rozdělena na mechanickou a logickou.

Příznaky zapomnětlivosti


To že občas hledáme založenou knížku, nebo ztracené klíče od auta ještě neznamená, že je třeba navštívit lékaře. Může jít o pouhou roztržitost, která se projevuje třeba právě tímto způsobem. Ale pokud častěji řešíme otázku související s nekonečnou touhou vzpomenout si, nejspíš bychom měli začít tento problém, co nejdříve řešit (viz. léčba zapomnětlivosti).

Příčiny onemocnění zapomnětlivostí


Zapomínání je vlastně postupné rozpadání nervového spoje. Paměť je v nejlepším pořádku, pokud získané a uložené informace drží nějakým způsobem pohromadě, v tzv. smysluplném celku. Proces zapomínání probíhá tak, že nabyté informace postupně nevědomky vytěsňujeme do nevědomí. Podle tzv. Ebbynghausovy křivky zapomínání nejvíce zapomínáme v prvních hodinách po naučení se něčemu, zatímco množství zapomenutého po pěti dnech a měsíci se už téměř neliší. Je jasné, že čím je nějaká událost vzdálenější dnešnímu datu, tím méně si ji pamatujeme, pokud se ale jedná o vzpomínky citově zabarvené, většinou si je pamatujeme celý život. Mnohem lépe si pamatuje zážitky, které pro nás mají nějaký větší význam. Protože spoustu věcí děláme automaticky, tak si jejich činnost ani neuvědomíme. Z toho důvodu neustále ztrácíme a hledáme klíče, mobil nebo peněženku.

Jak se léčí Zapomnětlivost potravinovými doplňky

V první řadě je důležité mít na mysli, že nejen významné události je vhodné zarývat do paměti. I při vykonávání každodenních povinností je třeba si uvědomovat smysl dané činnosti. Dojmy zanechané v paměti jsou jednoduše závislé na pozornosti, kterou jim věnujeme. Je tedy třeba dělat věci vědomě a soustředěně. Další oblíbenou metodou, jak posílit paměť, je tzv. mnemotechnika, tj. mezi prvky, které si potřebujeme zapamatovat si vytvoříme nějaké pojítko (např. čísla lze zaměnit za slova a z nich pak vytvořit větu, jako například číslo pět – pětník apod.). Dále pak je třeba mozek okysličovat, aby podával lepší výkony. Vyzkoušejte metodu střídavého zadržování kyslíku. Mozek je pak lépe prokrvený a tím pádem i lépe okysličený. A v neposlední řadě se nabízí unikátní procvičení spolupráce hemisfér. Pokud chcete posílit levou hemisféru, zacpěte si pravou nosní dírku a zhluboka se nadechujte levou poté a naopak. Díky tomu se do posilované hemisféry dostává více kyslíku.

Doporučení týkající se zapomnětlivosti

Pokud si chcete uchovat svou paměť dlouho svěží a plně činnou, vyvarujte se nadměrnému konzumování alkoholu, cigaret a dehydrataci.


Zdroj: Pro server Beltina.cz zkomponovala Ivetka


Zapomnětlivost - diskuze


| Copyright © 2013-2018 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu. Chlorellas BIO certtfikací bez přídatných látek