poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Deprese

Deprese jako onemocnění se objevuje stále častěji, vedle klasické léčby lze užívat i potravinové doplňky, se kterými lze dosáhnout výborných výsledků. Deprese není jen pocit rozladěnosti a skleslosti, je to někdy skličující onemocnění ovlivňující život postiženého ve fyzické, psychické i citové oblasti.
Deprese ovlivňuje nejen sebeoceňování a vnímání jiných lidí, ale znesnadňuje i běžné životní aktivity. Existují různé formy deprese, od mírných depresivních stavů (známých jako dystymie), střídajících se s radostně povznešenými stavy, až ke stavům hluboké beznaděje (manická deprese). Nejtěžší formou je melancholie, která může vést k sebevražedným myšlenkám a k naprosté neschopnosti nemocného vykonávat jakoukoliv činnost.

Příznaky deprese


Deprese se projevuje trvale smutnou a otupělou náladou, ztrátou potěšení z běžných aktivit včetně sexu, poruchami spánku, poklesem energie, únavou, špatnou nebo naopak narůstající chutí k jídlu – váhovými přírůstky nebo úbytky, pocity viny, sebepodceňování a bezmocnosti, nesnadným soustředěním, podrážděností, plačtivostí, nejrůznějšími chronickými bolestmi a potížemi, myšlenkami na smrt a sebevraždu.

Příčiny onemocnění depresí


Deprese nemají jednotnou příčinu, jednou z nich je podle odborníků nerovnováha hladin mozkových chemických látek – neurotransmiterů, chemických „poslíčků“ vedoucích vzruch od jedné nervové buňky ke druhé. Depresivní epizoda může být vyvolána úmrtím drahé osoby, rozvodem, život ohrožující nemocí, ztrátou zaměstnání i jinými závažnými událostmi. Potravinové alergie, nedostatek různých živin a jiných nutričních látek, reakce na léčbu, stres, nadměrné požívání alkoholu nebo drog – to vše může přispět k depresi. Neschopnost zvládnout kritické situace nebo pocity viny mohou rovněž spolupůsobit. Charakteristickým typem deprese je sezónní deprese, postihující některé citlivé osoby v zimním období z nedostatku denního světla. Nedostatek slunce u nich vyvolá smutek, letargii a únavu, postižení se uzavírají do sebe a nevzpamatují se dříve, než se opět prodlouží den.

Jak se léčí Deprese potravinovými doplňky

Těm, kteří užívají antidepresiva, mohou často pomáhat vitaminy a minerály. Můžete přidat i léčivé byliny nebo 5-HTP (hydroxytryptofan) - ne však obojí. Nesmíte však zvolit žádné kombinace s předepsanými léky bez porady s lékařem. Nikdy také bez jeho souhlasu nepřerušujte předepsané léčení deprese.
S depresí bývají spojeny nízké hodnoty vitaminu B a vitaminu C. Tyto vitaminy hrají roli při tvorbě neurotransmiterů v mozku a mohou zvyšovat účinnost antidepresivních léků. Vápník a hořčík uklidňují nervy a mohou zvláště pomáhat v případech, kdy deprese ruší spánek. Čaje a tinktury z meduňky a rozmarýnu rovněž uvolňují napětí a deprese.
Třezalka může být bezpečnou alternativou ke klasickým lékům pro léčbu deprese, které mívají vedlejší účinky. Nikdy se však nesmí užívat zároveň s léky proti depresi! U lidí nad 50 let bývá v boji proti depresím účinnější jinan dvojlaločný (gingko biloba) než některé klasické léky. 5-http je formou kyseliny tryptofanu, která zvyšuje hodnoty serotoninu v mozku a upravuje náladu. Trpíte-li úzkostnými stavy, můžete se souhlasem svého lékaře užívat kavu (kořen z byliny Piper methysticum – nikoli kofeinový nápoj) jako samostatný lék nebo společně s třezalkou, jinanem a 5-HTP.

Vhodné potravinové doplňky při depresi

Kdy navštívit lékaře s depresí

Máte-li vy nebo někdo z vašich blízkých jasné příznaky deprese nejméně dva týdny. Když vy sami nebo někdo z vašich blízkých uvažuje o sebevraždě, vyhledejte okamžitě neodkladnou pomoc. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Deprese - fakta a rady

Doporučení týkající se deprese

Nejlepším antidepresivem je pravidelné cvičení. Přestaňte kouřit, nepijte nadměrné množství alkoholu a kávy. Vyhledejte psychologickou poradnu. Mnohé současné léčebné techniky mohou pomoci přerušit bludný kruh depresivních poruch.

Doplňující informace k depresi

Třezalka může být stejně účinná jako klasická antidepresiva při léčbě depresí.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr


Deprese - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.