poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Zimolez

(Lonicera sp.)
Zimolez ovíjivý (L. periclymenum) je znám z Evropy jako lék na astma, nemoci močového systému a při porodu. Doporučoval se pít ve víně při onemocnění slinivky břišní. Dnes se pro lékařské účely používá raději zimolez japonský (L. japonica). V čínské medicíně zbavuje tělo horkosti a jedů. Jeho chuť je sladká, přesto chladivá. Obsahuje hodně taninů, flavonoidů, slizu a cukru. U evropského druhu se v něm nachází kyselina salicylová.

Nejčastější uplatnění zimolezu


Z květů L. periclymenum se připravuje sirup sloužící k vykašlání i mírnící astma s močopudným účinkem. Z L. japonica se využívají květní poupata a stonky. Poupata ťin jin chua ochlazují tělo při horečce i úporném horku v létě. Detoxikuje tělo od nečistot spojenými se vznikem nežitů a úplavice. Na některé druhy průjmů se květy mírně praží. Stonky nebo spíše řečeno větvičky, stimulují oběh a energii čchi. Chladí a užívají se při horečce k odstranění tepla z akupunkturních meridiánů.

Zimolez - působení a účinky


Zimolez ovíjivý působí jako diuretikum, podporuje tedy vylučování moči, ale je současně vhodný i na vykašlávání a proti křečím. Má projímavé účinky a může vyvolat zvracení. Zimolez japonský se netají antibakteriálními vlastnostmi, snižuje krevní tlak, působí proti zánětu v těle a slouží jako mírné diuretikum se spazmolytickými účinky obdobně jako zimolez ovíjivý.

Jak zimolez užívat

Z květů L.periclymenum se dělá nálev společně s prvosenkou, omanem nebo moruší proti astmatu a na usnadnění vykašlání. S diviznou a proskurníkem tvoří vynikající kombinaci sirupu proti kašli. Květní poupata L. japonica jsou užitečnou surovinou na výrobu odvaru, na 600 ml vody dejte 10-15 gramů bylinky hlavně při horečnatém onemocnění. Odvar se dělá i ze stonků, na stejné množství vody se použije asi 15-30 g větviček, slouží zejména k odstranění celkové slabosti a bolesti kloubů při chřipce. Tinktura pomáhá proti průjmům a zánětu žaludku z potravinových otrav.

Vedlejší účinky zimolezu

Jeho užívání je dobré začít s malými dávkami. Otrava zimolezem způsobuje žaludeční nevolnost a svalové křeče.


Při používaní zimolezu pozor na

Plody zimolezu jsou jedovaté.

Zimolez - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®