poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Medvědice léčivá

(Arctostaphylos uva – ursi (L.) Spreng. (Ericac)
Usušený list, lesklý, na svrchní straně tmavě zelený, na spodní straně světlejší, zpravidla 7 mm až 30 mm dlouhý a 5 mm až 12 mm široký, je opakvejčitý, celokrajný s hladkou často podvinutou čepelí, na bázi zúženou v krátký řapík. List je na vrcholku tupý nebo zašpičatělý, čepel tlustá, kožovitá. Žilnatina je zpeřená, jemně síťovitá, dobře patrná na obou stranách listu. Svrchní strana je lesklá, s vpadlou žilnatinou tvořící charakteristický zrnitý vzhled. Jen mladý list je na okraji brvitý, starší listy jsou lysé. Chuť drogy je mírně svíravá, hořká, posléze sládne. Pach je slabě aromatický.

Nejčastější uplatnění medvědice léčivé


Dezinficiens močových cest. List medvědice působí pouze při alkalické reakci moče – po resorbci se účinná látka arbutin štěpí na antisepticky působící hydrochinon , hyperosid působí diureticky a flavonoidy dezinfekčně. Používá se při zánětech močového měchýře, močových cest, pánvičky ledvinné, obtížích při močení, tvorbě močových kaménků a zvláště při náhlém zánětu močového měchýře spojeném se špatným vylučováním moči a s kyselou močí. Bývá častou složkou urologických, diuretických, cholagogických, antirevmatických nebo metabolických čajovin, přidává se i do antidiabetických (pro předpokládaný obsah erikolinu). Droga může vyvolávat u citlivých pacientů a dětí žaludeční nevolnost až zvracení. Nelze podávat s léky, které vytváří kyselou moč. Vědecký název rostliny pochází z řeckého arktos = medvěd a stafylé = hrozno, protože moučnaté plody prý s oblibou žerou medvědi. Podobný význam má i druhové jméno uva – ursi. V severních oblastech byla medvědice odjakživa lidovým léčivem. Laponci rádi konzumují plody a listy používají jako černé barvivo. Ve 13. století ji uvádějí anglické herbáře, ale už v první polovině 17. století ji začali ordinovat španělští, italští a francouzští lékaři a v 18. století natrvalo pronikla do materia medica.


Medvědice léčivá - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®