poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Drmek - Vitex

Drmek - Vitex

(Vitex agnus-castus)
Staří řečtí lékaři včetně Hippokrata doporučovali drnek k léčení nejrůznějších chorob. Nyní to je jeden u nejčastěji předepisovaných rostlinných léků pro zmírnění premenstruačního syndromu a jiných menstruačních potíží.
Drnek se také někdy nazývá bitec; je to malý keřík s klasy fialových kvítků a dlouhými štíhlými listy. Jeho domovinou je pobřeží Středozemního moře, ale roste i v subtropickém podnebí po celém světě. Jeho červené bobulky se sklízejí na podzim a suší se. Připomínají zrnka pepře a šálku léčivého čaje dodávají výraznou peprnou chuť.

Nejčastější uplatnění drmku


Drnek zmírňuje příznaky premenstruálního syndromu, upravuje menstruaci, podporuje otěhotnění, přináší úlevu při návalech v menopauze.

Drmek - Vitex - působení a účinky


Používání drnkových bobulek při „ženských potížích“ se datuje od doby Hippokratovy, tedy od 4. století př. Kr. Ačkoli bobule neobsahují žádné hormony nebo látky hormonům podobné, povzbuzují hypofýzu k tvorbě ženského hormonu progesteronu. Drnek tedy potlačuje nadměrnou tvorbu plolaktinu, hormonu, který především reguluje tvorbu mléka v prsních žlázách, ale má i jiné , méně známé účinky.

Příznivé účinky: Někteří odborníci se domnívají, že ženy trpící premenstruálním syndromem produkují v posledních dvou týdnech před menstruací příliš málo progesteronu. Tento nedostatek způsobuje nerovnováhu v přirozeném poměru estrogenu a progesteronu. Bobulky drnku obnovují tuto hormonální rovnováhu a mírní tím obtíže spojené s premenstruálním syndromem, jako je předrážděnost, pocit nadýmání a deprese. Německé studie ukazují, že léčivka přináší alespoň částečnou úlevu u 90 procent postižených žen; z toho u třetiny potíže zcela vymizí. Účinek bobulek drnku na snížení prolaktinu pomáhá zmírňovat bolesti a citlivost prsou, které některé ženy pociťují před menstruací.

Další příznivé účinky: Protože vysoká hladina prolaktinu a nízká hladina progesteronu může potlačovat ovulaci, mohou být drnkové bobulky užitečné při léčení některých druhů neplodnosti. Nejlépe působí drnek u žen s mírně sníženou hladinou progesteronu. Pokud příliš vysoká hladina prolaktinu způsobí amenoreu (zástavu menstruace), může tato léčivka pomoci obnovit menstruační cyklus. Návaly v přechodu jsou rovněž výsledkem hormonálních změn řízených hypofýzou, takže ženy trpící těmito potížemi by měly drnek vyzkoušet. Ať už je užíván samostatně nebo v kombinaci s jinými léčivkami, s andělikou nebo ploštičníkem, může zmírnit návaly i pocení. Někdy se bobulky drnku doporučují i k léčení akné, vyskytujícího se občas v době menstruace.

Jak drmek užívat

Dávkování: Dávka zůstává stejná, ať drnkem léčíte premenstruální potíže, neplodnost, amenoreu nebo citlivost prsou. Tinktura se užívá dvakrát denně půl lžičky do sklenky vody. Stejná dávka výtažku v prášku (v tabletách nebo tobolkách) je 225 mg se standardizovaným obsahem 0,5 procenta agnusidu (aktivní složky drnku). Při návalech v přechodu se užívá stejná dávka, tj. půl lžičky nebo 225 mg prášku dvakrát denně.

Návod k užívání: Drnek užívejte nalačno, aby se zvýšilo jeho vstřebávání, první dávku vezměte vždy ráno. Po deseti dnech užívání by měly ženy s premenstruálním syndromem pocítit při menstruaci alespoň částečnou úlevu. Plný účinek však lze očekávat až po třech měsících užívání. K úpravě neplodnosti nebo amenorey je třeba asi 6 měsíců soustavného léčení.

Vedlejší účinky drmku

U většiny pacientů se vedlejší účinky nevyskytují, ale podle některých studií se může u určitého počtu nemocných objevit podráždění žaludku nebo svědivá vyrážka. Navíc mohou některé ženy po užívání tohoto prostředku pozorovat silnější menstruační krvácení.


Při používaní drmku pozor na

Drnek ovlivňuje tvorbu hormonů, takže ho nemají užívat ženy při hormonální léčbě ani při užívání hormonální antikoncepce. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Drmek - Vitex - doplňující informace

Nejjednodušší způsob, jak využít příznivé účinky drnku, je užívat výtažek ve formě tobolek nebo tablet.

Drmek - Vitex - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®