poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Chmel otáčivý

(Humulus lupulus)
První zmínky o evropském pěstování chmelu pochází z 11. století, i když se chmel jako takový v zázvorovém pivu nevyskytoval a příliš mnoho piva věstilo „zlo pro hlavu“. Přesto se považoval za léčivou surovinu očišťující organismus od přemíry cholerické a sangvinické šťávy. Pivo z chmele bylo nápojem k zachování zdravého a fyzicky zdatného těla. Jelikož pivo obsahuje estrogen, ve velkém množství, může u mužů podněcovat ztrátu libida. Složením odpovídá silicím, taninům, flavonoidům a estrogenní substanci. Jeho chuť je nahořklá, mírně štiplavá, ale chladivá.

Nejčastější uplatnění chmele


Šištice chmelu (květy samičích rostlin) se využívají v lidovém léčitelství při nespavosti. Sušený chmel se přidává za tímto účelem i jako výplň do polštářů. Jeho obsah by se měl měnit, protože příliš vyschlé šištice mají po čase spíše povzbudivý účinek.

Chmel otáčivý - působení a účinky


Svým zklidňujícím účinkem působí jako sedativum, posiluje nervy a podporuje vylučování moči. Je tedy i tonikem pro obnovu nervové soustavy a diuretikem. Připisují se mu také afrodiziakální účinky.

Jak chmel užívat

Ze šištic se dělá nálev i tinktura. Nálev je vhodné konzumovat před spaním. Do šálku s vroucí vodou přidejte dvě malé lžičky chmele a nechte luhovat, po pěti minutách pijte teplé. Za tímto účelem se dá použít rovněž zamražený chmel. Tinkturu užívejte při nervovém rozrušení 3xdenně max. 2 ml. V množství 1,5 ml se dá nakapat na kostku cukru při žaludeční nevolnosti. Účinnost tinktury je údajně i při předčasné ejakulaci. Gáza namočená v nálevu slouží jako obklad na varikózní vředy a omýváním zmírňujete i jiné kožní projevy, např. vyrážku nebo poranění. Tobolky se užívají před jídlem, dají se koupit jako aperitivum.

Chmel otáčivý - fakta a rady

Chmel by se neměl užívat při depresích, prohlubuje je. Rostoucí rostlina někdy způsobuje zánětlivé onemocnění kůže (kontaktní dermatitidu).

Vedlejší účinky chmele

Nepřekračujte denní dávkování a nekombinujte jej s alkoholem nebo přípravky, které chmel obsahují či s dalšími uklidňujícími látkami. Účinek se násobí.


Při používaní chmele pozor na

U vnímavých osob se může vyskytnout alergie na pyl.

Chmel otáčivý - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®