poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Šišák

(Scutellaria sp.)
Je novodobou bylinkou mezi evropskými léčivkami, původně se užívala Američany proti vzteklině a k vyvolání menstruace. Plody jsou pukavé, ve tvaru disku a květy rostou dost neobvykle, jen po jedné straně stonku. Je pro nás významným a dostupným nervinem. Obsahuje flavonoidy, taniny, hořčiny, minerály i silice. Botanickým názvem je známá pod názvem S.lateriflora. Číňané používají příbuznou rostlinu S. baicalensis. Chuť je hořká, vysušující s chladivým efektem.

Nejčastější uplatnění šišáku


Nať S. lateriflora se užívá při nervozitě, má tonizující účinek na CNS, pomáhá uvolnit napětí při premenstruačním syndromu. Sbírá se v době, kdy se na rostlině objeví šišaté plody, což je po odkvětu. Kořen S. baicalensis se využívá při stavech horkosti dýchacích cest a trávicí soustavy. Snižuje vysoký krevní tlak spojený s přehřátím. Napomáhá při infekci močového traktu a při alergiích.

Šišák - působení a účinky


Je tonikum nervové soustavy, uklidňuje. Je antispazmodikum, kořen působí antibakteriálně a podporuje tok žluči.

Jak šišák užívat

Z nati se připravuje nálev, pokud možno čerstvý. Tento čaj je velmi uklidňující a pije se při nervovém vyčerpání a jiných stavech s tím spojených. Tinktura je silnější a užívá se při stresu nebo depresích v množství 5 ml. Kombinuje se s 10 kapkami z meduňky lékařské. Z kořene se dělá odvar, který vypuzuje z organismu horkost, účinnost zvyšuje použití vodilky kanadské při infekcích trávicího, dýchacího i močového systému včetně průjmů a žloutenky.

Šišák - fakta a rady

Je formou tzv. fyto kůr. Také elixírem při přepracovanosti.

Vedlejší účinky šišáku

Nejsou známy žádné vedlejší účinky, ale přesto raději začněte s užíváním menších dávek.


Šišák - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®