poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Mateřídouška dymián

(T. vulgaris)
Pěstuje se jako koření. Vyšlechtila se formou divoce rostoucího druhu mateřídoušky obecné (T. serpyllum). Její hlavní použití se týkalo poruch menstruace. Hadovitý vzrůst rostliny je pro ní typický. Dřívější indikací bylo i uštknutí hadem, otrava jedem z mořských tvorů - v obou případech sloužila jako protijed, ale tlumila také bolest hlavy. V Římě se tato rostlina pálila, protože se věřilo na to, že odpuzuje štíry. Její vlastnosti jsou štiplavé, nahořklé, vysušující až teplé. Je to díky podílu silic, hořčinů, saponinů, triterpenů, taninů a flavonoidů.

Nejčastější uplatnění mateřídoušky


Uplatňuje se jako antiseptický expektorans. Nať T. vulgaris léčí hluboko usazené hrudní infekce s projevy hustého žlutého hlenu. Je to užitečný prostředek pro trávení a zahřátí žaludku při prochlazení. Sběr je vhodný před kvetením v létě a v jeho průběhu. Nať T. serpyllum s listy a květy je vlastně jakousi vyšlechtěnou odrůdou. Má stimulační účinek a používá se v prevenci křečí a menstruačních bolestí. Sbírá se stejně jako v T. vulgaris. Z mateřídoušky dymiánu se připravuje olej. Je vysoce antibakteriální a antifungicidní. Pozitivně ovlivňuje imunitní systém a tlumí dýchací a trávicí obtíže.

Mateřídouška dymián - působení a účinky


Má dezinfekční a svíravé účinky. Slouží jako diuretikum, antibiotikum, expektorans a antispazmodikum. Její účinek je také antimikrobiální, hojí rány, zmírňuje kašel, křeče a zevně zvyšuje prokrvení v určité oblasti.

Jak mateřídoušku užívat

Z obou druhů natí (T. vulgaris i serpyllum) se chystá nálev, tinktura, kloktadlo i sirup. Nálev je ideální verzí k prsním nachlazením, prochladlému žaludku či dráždivému střevu. Taktéž stejné uplatnění vlastní i tinktura. Bolesti hrdla utišíte kloktadlem. Sirup se dále užívá při kašli a infekci plic. Éterickým olejem masírujte hrudník, postačí množství 10 kapek ve 20 ml slunečnicového nebo mandlového oleje. Olej a jeho využití je také v případě kousnutí hmyzem. Opět stejný poměr kapek, ale místo oleje rozřeďte vodou.

Mateřídouška dymián - fakta a rady

Při sběru vyhoďte zdřevnatělé stonky.

Vedlejší účinky mateřídoušky

Při špatném naředění dráždí sliznice. Dbejte, proto zvýšené opatrnosti.


Při používaní mateřídoušky pozor na

V těhotenství neužívejte žádnou z forem mateřídoušky, je uterostimulans.

Mateřídouška dymián - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®