poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Zelený čaj

Zelený čaj

(Camellia sinensis)
Podle staré legendy pil poprvé zelený čaj čínský císař, který asi v roce 2700 př. Kr. seděl pod čajovníkem a do šálku horké vody mu z něho spadlo několik lístků; po malých doušcích pak čaj vypil. Nyní se zjistilo, že tento typ čaje obsahuje velmi slibné protirakovinné látky.
Tradiční postup výroby zeleného čaje je jednoduchý: lístky čajovníku se nejprve napaří, pak srolují a usuší. Napaření zničí enzymy, které by jinak čaj fermentovaly. U ostatních typů čaje jsou lístky fermentované - buď částečně (čaj ulong), nebo úplně (černý čaj). Tím, že není zelený čaj fermentován, získává čaj svou jedinečnou chuť a – co je důležitější – uchovávají se v něm skutečně všechny přirozeně přítomné polyfenoly, silné antioxidanty, které chrání buňky proti poškození. Ostatní látky v zeleném čaji, jež mohou být rovněž prospěšné, jsou fluoridy, katechiny a taniny.

Nejčastější uplatnění zelený čaj


Zelený čaj může pomáhat v prevenci proti rakovině, chrání proti srdečním nemocem a snižuje kazivost zubů. Zelený čaj také podporuje dlouhověkost.

Zelený čaj - působení a účinky


Zelený čaj obsahuje složky, které mohou účinně chránit proti některým typům rakoviny a možná i proti srdečním nemocem. Studie svědčí i pro to, že je zelený čaj účinný proti infekcím a podporuje dlouhověkost.
Zelený čaj a prevence: Lidé, kteří pijí zelený čaj, jsou méně náchylní k určitým typům rakoviny. V jedné rozsáhlé studii se ukázalo, že u čínských mužů a žen, kteří pili zelený čaj pouze jednou týdně po dobu šesti měsíců, byl zjištěn nižší výskyt rakoviny konečníku, slinivky a pravděpodobně i tlustého střeva než u těch, kteří zelený čaj pili jen velice zřídka nebo ho nepili vůbec. U žen bylo riziko rakoviny konečníku nebo slinivky sníženo téměř o polovinu. Předběžný výzkum svědčí pro to, že zelený čaj může mít ochranné účinky i před rakovinou prsu, žaludku a kůže.
Studie zkoumají, jakým způsobem může zelený čaj chránit před rakovinou; zdůrazňují účinnost jeho hlavního antioxidantu polyfenolu EGCG (epigalokatechin-galátu). Někteří vědci se domnívají, že EGCG může být jedním z nejúčinnějších dosud objevených protirakovinných látek, chránících buňky před poškozením a zvyšujících v těle vlastní tvorbu antioxidačních enzymů. Podle jedné americké studie vede EGCG k okamžitému zastavení množení rakovinných buněk stimulací přirozeného procesu programovaného odumírání buněk, zvaného apoptosis. Je pozoruhodné, že EGCG nepoškozuje zdravé buňky. Samostatné výzkumy v Ohiu ukazují, že EGCG potlačuje tvorbu urokinázy, enzymu, který rakovinné buňky potřebují k svému růstu. U zvířat blokování urokinázy zmenšuje nádory a některé způsobí jejich úplnou regresi.
Zelený čaj a další příznivé účinky: Antioxidační účinek polyfenolů v zeleném čaji může rovněž pomáhat v ochraně před srdečními chorobami. Podle studií „in vitro“ (laboratorně provedených) snižují tyto sloučeniny poškození LDL cholesterolem, pokládané za první stupeň tvorby plátů ve stěnách tepen. Japonská studie spojuje u 1371 mužů každodenní pití zeleného čaje s prevencí srdečních onemocnění. Zelený čaj navíc obsahuje fluorid, který má všeobecný protibakteriální účinek a může chránit proti vzniku zubního kazu.

Jak zelený čaj užívat

Zelený čaj - fakta a rady

Vedlejší účinky zelený čaj

Zelený čaj je velmi bezpečný jako potravinový doplněk i jako nápoj, ale lidé citliví na kofein ho nechtějí pít ve větším množství, protože každý šálek zeleného čaje obsahuje asi 40 mg kofeinu. Potravinové doplňky zeleného čaje však obsahují kofeinu jen velmi málo. Doporučená dávka obsahuje tolik polyfenolů jako čtyři zelené čaje, ale kofeinu obsahuje dohromady jen 5 až 6 mg.


Při používaní zelený čaj pozor na

Ženy vtěhotenství a kojící ženy by měly omezit pití zeleného čaje na dva šálky denně. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Zelený čaj - doplňující informace

Zelený čaj můžete užívat ve formě potravinových doplňků nebo jako příjemně uklidňující nápoj.

Zelený čaj - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®