poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Borůvka

Borůvka

(Vaccinium myrtillus)
Během druhé světové války zjistili piloti RAF kuriózní skutečnost, že se jejich noční vidění zlepšilo, když jedli borůvkový džem. Jejich téměř anekdotické zprávy podmínily výzkum borůvky, která se dnes používá při léčení široké palety zrakových poruch a jiných obtíží. Ačkoli plody borůvkového keříku jsou oblíbenou potravou od prehistorických dob, zprávy o jejich léčebném využití pocházejí až ze 16. století. Po staletí se používaly sušené plody borůvky nebo listy při různých chorobách včetně kurdějí (onemocnění z nedostatku vitaminu C), infekcí močových cest a při ledvinových kamíncích.
Borůvka je nízká keřovitá trvalka, která roste v lesích a na lesnatých loukách střední a severní Evropy. Keříčky s těmito sladkými tmavomodrými plody – borůvkami - lze najít i v západní Asii a ve Skalnatých horách v Severní Americe . Léčivou složkou jsou především sloučeniny flavonoidů; známé jako antokyanosidy. Proto je moderní terapeutickou formou borůvkový extrakt s vysoce koncentrovaným obsahem těchto látek.

Nejčastější uplatnění borůvky


Borůvka udržuje zdravý zrak, zlepšuje noční vidění a špatnou adaptaci na ostré světlo. Borůvka léčí řadu zrakových poruch včetně diabetické retinopatie, katarakty a makulární degenerace. Borůvka přináší úlevu při křečových žilách a hemeroidech, zvláště v těhotenství.

Borůvka - působení a účinky


Mnohé léčivé hodnoty borůvky se odvozují od jejich hlavních složek, antokyanosidů, které mají mocné antioxidační účinky. Tyto sloučeniny pomáhají působit proti poškození buněk nestabilními molekulami kyslíku, nazývanými volné radikály.
Borůvka a její hlavní příznivé účinky: Výtažek z borůvek je důležitý rostlinný prostředek k udržení zdravého zraku, léčící i jiné oční poruchy. Zvláště důležitý je jeho účinek na oční sítnici, což je část citlivá na světlo, nutná k adaptaci na světlo a tmu. Užívá se k léčení šerosleposti stejně jako špatného vidění, vznikajícího jako reakce na prudké denní světlo. Borůvkový výtažek posiluje oční kapilární cévy a usnadňuje tak přísun okysličené krve do sítnice. Borůvka hraje tak významnou roli v prevenci i léčbě degenerativních onemocnění sítnice (retinopatií). V jedné studii bylo 31 nemocných léčeno denním podáváním borůvkového výtažku po dobu 4 týdnů. Užívání výtažku posílilo kapiláry a snížilo nitrooční krvácení zvláště v případech diabetických retinopatií (onemocnění sítnice při těžké cukrovce).
Dále je borůvkový výtažek účinný i v prevenci makulární degenerace (postižení místa nejlepšího vidění na oční sítnici) a katarakty – zákalu oční čočky. Tato onemocnění jsou hlavními příčinami ztráty zraku u starších lidí. V jedné studii bylo u 50 pacientů s kataraktou související s věkem zjištěno, že borůvkový výtažek v kombinaci s vitaminem E bránil tvorbě katarakty téměř u všech sledovaných pacientů. Vzhledem k tomu, že zvyšuje pevnost kolagenu – bohatého proteinu, který vytváří „páteř“ zdravé vazivové tkáně, může být borůvka cenná i v léčbě a prevenci glaukomu (zeleného zákalu), onemocnění způsobeného vysokým nitroočním tlakem.
Borůvka a další příznivé účinky: Protože antokyanosidy obsažené v borůvkách upravují průtok krve v kapilárách i větších cévách, může mít standardizovaný borůvkový výtažek cenu pro lidi s nedostatečným krevním oběhem v končetinách. Je vhodný i k léčení křečových žil a při bolestech a pálení při hemeroidech, zvláště během těhotenství. Léčebný účinek borůvkového výtažku na kapiláry může prospívat lidem, kterým se snadno dělají modřiny.
I když jsou nezbytné další studie, dosavadní údaje naznačují, že borůvka může mít ještě další využití. V jedné práci se uvádí, že dlouhodobé užívání borůvkového výtažku upravilo zrak u krátkozrakých lidí, přestože není jasné, jak k tomuto účinku došlo. Předběžné studie u žen ukazují, že borůvka pomáhá zmírňovat menstruační křeče, protože antokyanosidy uvolňují svaly včetně svalstva děložního. V pokusech na zvířatech se projevilo, že borůvkové antokyanosidy mohou vyléčit i žaludeční vředy.

Jak borůvku užívat

Borůvka - fakta a rady

Vedlejší účinky borůvky

V léčených dávkách se jeví borůvka jako velice bezpečná a nejsou známé žádné vedlejší účinky ani při dlouhodobém podávání.


Při používaní borůvky pozor na

Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Borůvka - doplňující informace

Borůvky, které je možné koupit také ve formě tobolek, jsou populárním rostlinným lékem různých očních onemocnění.

Borůvka - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®