poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Podběl léčivý

(Tussilago farfara)
Podběl léčivý je zaháněčem kašle, což vyplývá i z jeho překladu. Řecký lékař Dioscorides ho doporučoval při kašli a astmatu. Zajímavostí je fakt, že se kouřil. Některé bylinné cigarety podběl dokonce obsahují. Kvete časně z jara a listy se objevují až po odkvětu. V Číně se používají květy. Je teplé štiplavé nasládlé chuti a mezi účinné látky patří sliz, taniny, inulin, zinek, draslík, vápník, hořčiny, steroly, flavonoidy a alkaloidy. Má toho skutečně mnoho, co nabízí.

Nejčastější uplatnění podbělu


V čínském lékařství se užívá při chronickém kašli s hojným hlenem a ke snížení rostoucí čchi energie. Listy obsahují velké množství hojivého zinku, které se přikládají na kožní boláky a jiná chronická poranění.

Podběl léčivý - působení a účinky


Květy působí jako expektorans, antispazmolytikum a protizánětlivě. Hojí tkáně a má změkčující účinek. Je ideálním léčivým prostředkem v oblasti hrudníku - bronchitidy, kašle, astma.

Jak podběl užívat

Z květů se připravuje odvar, tinktura a sirup. Užívá se při kataru dýchacích cest, při kašli, který zvlhčuje. Tinktura se může doplnit s mateřídouškou a omanem. Z listů je kromě odvaru a tinktury možný ještě zábal, který se aplikuje na vředy, boláky a další pomalu hojící se rány.

Podběl léčivý - fakta a rady

V době nemoci je užitečným pomocníkem.

Vedlejší účinky podbělu

Dlouhodobé užívání může mít škodlivé účinky na játra.


Při používaní podbělu pozor na

V těhotenství se jeho užívání vnitřně ani nedoporučuje.

Podběl léčivý - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®