Kalina
(Viburnum sp.)
Kalina obecná (V. opulus) je léčivým svalovým relaxanciem. Rostlina je známá již ze 14. století, kdy jí Chaucer propagoval ke konzumaci plodů. Dřívější obyvatelé Ameriky jí užívali k léčbě příušnic a otocích lymfatických uzlin. Blízká příbuzná Kalina slívolistá silně působí na uvolnění dělohy.
Má svíravou, hořko-chladnou a suchou chuť. Mezi její účinné látky patří hořčiny, taniny, saponiny a kyselina valerová.
Nejčastější uplatnění kaliny
Kůra z kmene kaliny obecné uvolňuje svaly. Je prospěšná při nahromaděném fyzickém a emocionálním napětí. Toto napětí se projevuje ztuhlými zdviženými rameny a sevřeným dýcháním. Kůra je účinkuje na srdeční soustavu při hypertenzi. Zmírňuje projevy zácpy.
Kůra z kořene je silným svalovým uvolňovačem, konkrétně nejvíce působí na dělohu. Je vhodná při menstruačních bolestech a krvácení po porodu. Snižuje vysoký krevní tlak.
Kalina - působení a účinky
Působí proti křečím, je adstringens. Současně uvolňuje svalstvo, má sedativní účinek. Je i kardiotonikem (ovlivňuje sympatikus) a uterorelaxans.
Jak kalinu užívat
Z kůry kmene (V. opulus) se chystá tinktura nebo krém. Tinkturu je dobré využít při kolikách různého původu, např. střevní, žlučníková a ledvinná. Při zácpě vyvolané napětím lze kůru kombinovat s ořešákem popelavým nebo kořenem reveně. Na krém si připravte tinkturu s podobným základem emulgační masti a aplikujte při svalových křečích nebo při ztuhlosti ramen.
Z kořenové kůry (V. prunifolium) se vyrábí tinktura, která se užívá při menstruačních nebo poporodních bolestech. Můžete pít i šálek silného odvaru při menstruačních bolestech, ale tinktura je účinnější.
Kalina - fakta a rady
Kůra se sloupává z kmenů na jaře ještě před rozkvětem nebo lze vykopat kořen na podzim a sloupnout z něj kůru.
Vedlejší účinky kaliny
Vedlejší účinky kůry kmene nebo kořene nejsou známy, ale syrové plody jsou jedovaté.
Kalina - diskuze
Ostatní bylinky: