poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Klikva

Klikva

(Vaccinium macrocarpon)
Klikva, původně americká rostlina, je příbuzná borůvek a brusinek. Odedávna se používá v kuchyní i jako lék. V současné době roste klikva divoce na rašeliništích a slatinách ve střední i severní Evropě a v Severní Americe, kde se také pěstuje. Jako tradiční lék se používaly drcené bobulky, které se přikládaly na rány a nádory. Sloužili také jako prostředek proti kurdějím, onemocněním z nedostatku vitaminu C. Později se tyto plody užívaly při léčení i prevenci infekcí močových cest, vyvolaných E. coli nebo jinými bakteriemi. Podobné, i když méně výrazné účinky mají i brusinky.

Nejčastější uplatnění klikvy


Klikva léčí infekci vývodových močových cest (především močového měchýře), může také pomáhat při prevenci těchto onemocnění. Pomáhá odstraňovat zápach močí.

Klikva - působení a účinky


V roce 1920 bylo zjištěno, že lidé, kteří klikvu jedí ve větším množství, mají kyselejší „čistší“ moč. Účinek klikvy spočívá v tom, že povzbuzuje tvorbu kyseliny hippurové, o níž je prokázáno, že má v močových cestách silný antibiotický účinek. Zjistilo se, že kyselina hippurová potlačuje a někdy i ničí bakterie vyvolávající močovou infekci. V pozdějších studiích se však ukázalo, že protiinfekční působení klikvy může být také důsledkem jiných vlastností tohoto ovoce. Zdá se totiž, že klikva zabraňuje přilnavosti škodlivých mikroorganismů k buňkám sliznice močových cest. Tím vzniknou méně příznivé podmínky pro rozmnožování E. coli a jiných bakterií v močových cestách a snižuje se pravděpodobnost infekce. Předpokládá se, že látky které tento efekt vyvolávají, tvoří skupinu fytochemických látek známých jako proantokyanidym jsou obsaženy v klikvové šťávě, nikoli však v grapefruitu, pomerančích, mangu a ananasu.
Klikva a hlavní příznivé účinky: Současný výzkum potvrdil účinnost klikvy při prevenci a léčení infekcí močových cest. Některé studie prokázaly, že denní užívání klikvy, ať už ve formě tobolek nebo šťávy, výrazně snižuje frekvenci těchto infekcí. U žen se infekce močových cest vyskytují asi desetkrát častěji než u mužů. Asi 25 až 35 procent žen ve věku 20 až 40 let se s touto infekcí alespoň jednou setkalo. Není však důvod, proč by této příznivé vlastnosti klikvy nemohli využívat i muži. Zdá se také, že klikva zkracuje průběh onemocnění močových cest tím, že pomáhá zmírňovat bolesti, palčivost, svědění a jiné příznaky. Je však důležité vědět, že přetrvávající infekce močových cest musí být řádně vyšetřena a léčena antibiotiky, aby nedošlo ke komplikacím. Klikovou šťávu lze bezpečně užívat i v kombinaci s moderními klasickými léky; může to naopak urychlit proces hojení.
Další příznivé účinky klikvy: Klikva pomáhá zbavovat moč zápachu, takže ji s výhodou mohou užívat lidé trpící nepříjemným zápachem při inkontinenci. Pro svůj vysoký obsahu vitaminu C je klikva vynikajícím přírodním potravinovým doplňkem.

Jak klikvu užívat

Klikva - fakta a rady

Vedlejší účinky klikvy

Nejsou známi žádné vedlejší účinky při používání klikvy a to ani při krátkodobém tak ani při trvalejším používání. Klikva je také bezpečná při používání v těhotenství a při kojení.


Při používaní klikvy pozor na

Klikva nemůže nahradit antibiotika při léčení akutních infekcí močových cest. Pokud nepocítíte zlepšení do 24 až 36 hodin poraďte se se svým lékařem. Vyhledejte lékaře ihned, jakmile by se objevila horečka, třesavka, bolesti v zádech nebo krev v moči. Mohou to být příznaky infekce ledvin vzžadující okamžitou lékařskou péči.

Klikva - doplňující informace

Klikva je k dostání jak v prášku tak v tobolkách.

Klikva - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®