poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Kozlík lékařský

Kozlík 

lékařský

(Valeriana officinalis)
Jsou tři hodiny ráno a vy jste vzhůru se široce otevřenýma očima. Moc si přejete mít něco, co by vám přičarovalo spánek. Odpovědí může být kozlík lékařský – valeriana. Tato bylinka lehce podpoří spánek bez nepříjemných vedlejších účinků klasických léků.
V mnoho evropských zemích, včetně Německa a Anglie, je kozlík lékařský prostředkem schváleným lékařskými autoritami k podpoře spánku. Kozlík lékařský je trvalka, která je domovem v Severní Americe, Asii i Evropě, má narůžovělé kvítky, které vyrůstají z aromatického oddenku s četnými kořeny. Oddenek kozlíku obsahuje mnoho důležitých sloučenin, mezi nimi kyselinu valerovou a prchavé oleje, látky, které byly střídavě označovány za původce uklidňujících účinků kozlíku lékařského. Mnozí fytoterapeuti se domnívají, že účinnost kozlíku může být výsledkem synergického působení několika různých složek.

Nejčastější uplatnění kozlík ulékařského


Kozlík lékařský podporuje klidný spánek, utišuje stres a úzkostné stavy. Kozlík také zmírňuje příznaky některých nemocí zažívacího traktu.

Kozlík lékařský - působení a účinky


Kozlík lékařský se především užívá jako prostředek na spaní, ale může působit i jako zklidňující lék při denní stresových situacích. Kozlík lékařský se užívá k léčení úzkostných stavů a při chorobách, jejich průběh stres evidentně zhoršuje - např. u syndromu dráždivého tračníku nebo při divertikulózách (vychlípení střevní stěny).
Kozlík lékařský a hlavní příznivé účinky: Složky, které kozlík lékařsky obsahuje, jsou schopné zvyšovat v mozku hladinu nervové chemické látky - gama-aminomáselné kyseliny GABA. Tímto působením podporuje kozlík spánek a zmírňuje úzkostné stavy. Na rozdíl od benzodiazepinů, látek, jako je diazepam (valium) nebo alprazolam (xanax), není kozlík lékařský návykový a nezůstává po něm pocit omámenosti. Kozlík lékařský nevyvolává spánek přímo, ale zklidňuje mozek i tělo a spánek se dostavuje přirozenou cestou. Jedním z jeho příznivých účinků při nespavosti je právě tento přirozený způsob útlumu, který ve vás ráno nezanechá pocit jakéhosi omámení, jak tomu bývá po některých běžně předepisovaných lécích.
Podle různých studií kozlík lékařský účinkuje stejně dobře jako klasické léky a ve srovnání s placebem se zdá, že spíše ke spánku „ukolébává“. Ve studii 128 lidí byl podáván buď jeden ze dvou kozlíkových přípravků, nebo placebo. Zjistilo se, že kozlík lékařský zlepšuje kvalitu spánku: ti, kteří užívali kozlíkové přípravky, usínali mnohem rychleji a budili se méně často než ti, kteří dostávali placebo. V jiné studii se u pacientů s poruchami spánku téměř u všech sledovaných spánek během užívání kozlíku upravil; 44 procent nemocných hodnotilo kvalitu svého spánku jako zcela perfektní.
I když moderní zájem o kozlík lékařský jako lék proti úzkostným stavům je relativně nedávný, lidový léčitelé a fytoterapeuti jej k tomuto účelu užívají stále častěji.
Podle různých studií kozlík účinkuje stejně dobře jako klasické léky a ve srovnání s placebem se zdá, že spíše ke spánku "ukolébává".
Kozlík lékařský a další příznivé účinky: Kozlík lékařský pomáhá uvolňovat hladké svalstvo zažívacího ústrojí, takže je úspěšný i při léčení syndromu dráždivého tračníku a při divertikulózách, u nichž se často vyskytují bolestivé křeče. Příznivý účinek při této chorobě lze také přičíst schopnosti kozlíku zklidňovat stres, který v mnohých případech tyto příznaky zhoršuje.

Jak kozlík lékařský užívat

Kozlík lékařský - fakta a rady

Vedlejší účinky kozlík ulékařského

Studie prokázaly, že kozlík lékařský ani v dávkách vyšších, než je doporučené množství, nemá kozlík žádné nebezpečné vedlejší účinky. Extrémně vysoké dávky kozlíku však mohou vyvolat závratě, neklid, rozmazané vidění, bolesti hlavy, nauzeu a ranní obluzenost.


Při používaní kozlík ulékařského pozor na

Pokud užíváte kozlík během dne po nedostatečném spánku, může vyvolat ospalost. V těhotenství a při kojení kozlík neužívejte. Mate-li zdravotní problémy poraďte se o užívání potravinových doplňků z kozlíku se svým lékařem.

Kozlík lékařský - doplňující informace

Kořen kozlíku lékařského obsahuje sloučeniny, které podporují uklidnění a navozují spánek.

Kozlík lékařský - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®