poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Kardamom pravý

Kardamom pravý

(Elettaria cardamomum)
Kardamom je prastaré koření, které se užívalo už ve starém Egyptě, bylo známé i Řekům a Římanům. Do Evropy se dostalo cestami karavan. Po šafránu a vanilce je třetím nejdražším kořením. Nejvíce se oužívá v Indii a na Středním východě. V Německu, Rusku a Skandinávii se používá do moučníků a pečiva. Ve Francii a Spojených státech se používají silice v parfumerii. Kardamom pravý roste na indickém pobřeží, na Srí Lance, v Mexiku a najdete ho i v guatemale. Řadí se do čeledi zázvorovitých. Kiardamom je vysoký keř, který má dlouhé kopinaté listy a krátké hrozny květů. Plody jsou malé zelené tobolky, uvnitř kterých je až 20 semínke. Seminká se musí sklízet ručně. Tobolky jsou zelené, ale mohou i zbělet. Hnědé tobolky pocházejí ze stromu jiného rodu.

Nejčastější uplatnění kardamomu pravého


Využívá se oddenek, plody a semena, případně éterický olej z nich připravovaný. Tobolky jsou ceněným kořením, které se prodává zelené, bělené nebo sušené na slunci. Mleté koření se nazývá kardamom, které je také jednou složkou indického karí. Semena jsou též význačnou složkou indického garam masala, arabského baharatu, etiopského berbere, piafu a řady sladkých jídel. Beduíni s ním ochucují kávu, Dánové bábovky, také se žvýká se pro osvěžení dechu, zejména v jihovýchodní Asii, kde se přidává k betelovým listům. Semena podporují trávení, stimulují organismus, oddenek zahání únavu a horečku. Přidává se jak do sladkých jídel a likérů, tak i do uzenin.


Kardamom pravý - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®