poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Levandule lékařská

Levandule lékařská

(Lavandula officinalis)
Trsnatě větvený polokeřík až 60 cm vysoký s přisedlými, čárkovitými, na okrajích podhrnutými, 2,5-5 cm dlouhými listy. V mládí jsou listy šedoplstnaté, později zelenavé a na spodní části žláznatě tečkované. Květy jsou drobné, uspořádané do chudých lichopřeslenů, podepřených suchomázdřivými listeny. Naspodu květenství jsou lichopřesleny od sebe oddálené, na vrcholu ztěsnané v konečném klasu. Trubkovitý, modravě šedý květní kalich je mělce zubatý, pěticípý, s fialovými chloupky. Modrá, dvoupyskatá koruna má horní pysk dvoulaločný, spodní trojlaločný. Plody jsou 4 drobné tvrdky. Bylina má charakteristickou příjemnou vůni. Kvete v červenci a v srpnu.

Nejčastější uplatnění levandule lékařské


Jako hyperemikum, sedativum a spazmolytikum. Vnitřně v nálevu (obden 3 čajové lžičky drogy na 2 šálky) jako prostředek mírně uklidňující nervy, např. při neurastenii, bušení srdce, předrážděnosti, migréně, závratích a nespavosti. Tlumí kolikové bolesti.Používá se také jako žaludeční prostředek při žaludečním kataru, při střevním nadýmání, při průjmech a jako mírné diuretikum. Zevně se užívá do koupelí, při špatně se hojících ranách nebo ve formě mazání při dně, revmatismu, zánětech nervů apod. Používá se také do kosmetických koupelí.

Levandule lékařská - působení a účinky


Květy obsahuji 1-3 % silice, především s linalyacetátem. Kromě silice mají asi 12 % tříslovin. Látky působící fytoncidně potlačují růst baktérií. Léčivé látky mají mírný tlumivý účinek na ústřední nervstvo. Snižují poněkud krevní tlak. Osvědčují se při křečových žaludečních stavech, upravují střevní činnost při nadýmání a průjmech a působí mírně diureticky. Silice slouží jako přísada do antirevmatických a antipruginózních mazání, většinou ve formě levandulového lihu (Spiritus lavandulae) Ve větších dávkách (přes 1 g) vyvolává silice omámení.

Vedlejší účinky levandule lékařské

Levandule lékařská jako jedna z mála léčivek nemá žádné vedlejší účiny.


Levandule lékařská - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®