poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Proskurník lékařský

(Althaea officinalis)
Botanicky je proskurník znám pod názvem ibišek. K hojení ran se používal již ve starém Egyptě. Kořen má vysoký podíl cukrů a slizu, změkčuje tkáně. Listy obsahují slizu méně, využívají se jako prostředek k odkašlání a mají rovněž léčivý účinek na močovou soustavu. Kořen se dříve používal jako zelenina. Stejně jako ostatní druhy ibišku se i proskurník používá v lékařství.

Nejčastější uplatnění proskurníku


Květy se nejčastěji používají k výrobě sirupů proti kašli. Někdy je lze také nahradit květy zahradního ibišku. Listy jsou hlavně ke zklidnění, jejich užití náleží k léčbě dýchacích a močových chorob. Užívají se při bronchitidě, dráždivém kašli a cystitidě. Kořenový prášek z proskurníku se přikládá na rány, popáleniny, kožní vředy a jiné nežity. Vnitřně se uplatňuje při zánětech sliznice, např. gastritidě, ezofagitidě a enteritidě. Zmírňuje hiátovou hernii a projevy cystitidy.

Proskurník lékařský - působení a účinky


Květy jsou expektorans, listy dále pak i diuretikum a demulgens, stejně jako kořen, který navíc léčí rány.

Jak proskurník užívat

Květový sirup užívaný z nálevu se používá jako expektorancium na podporu vykašlávání kašle. Nálev se používá na dýchací a močové cesty. Odvar z kořene se užívá v množství 25 gramů, který se vaří v 1 litru vody na redukci cca 750 ml. Lze z něj připravit taktéž tinkturu, obklad nebo mast.

Proskurník lékařský - fakta a rady

Listy se sklízí po odkvětu na sklonku léta.

Vedlejší účinky proskurníku

V terapeutických dávkách nemá žádné vedlejší účinky, není toxický.


Při používaní proskurníku pozor na

Alkoholová tinktura není vhodná při onemocnění zažívacího nebo močového traktu. Lze použít horkovodní metodu na snížení obsahu alkoholu.

Proskurník lékařský - doplňující informace

Kdo vypije slézovitou šťávu bude údajně imunní vůči všem nemocem.

Proskurník lékařský - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®