poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Serenoa repens

Američtí indiáni jedli listy této malé plazivé palmy, takže pravděpodobně nevěděli, co to jsou prostatické potíže. Evropští lékaři tuto léčivku nyní často předepisují právě pro obtíže spojené se zbytněním prostaty. Serenoa repens je malá plazivá palma, roste divoce v jižních státech USA. Svůj anglický název „saw palmetto“ (doslova „pilovitá palmička“) dostala podle ostnatých sopek s pilovitými zoubky na úponu každého listu. Svým životním rozpětím 700 let se zdá tato rostlina téměř nezničitelná, odolná suchu, hmyzu i ohni. Její léčivé vlastnosti jsou skryty především v modročernch bobulích, sklízených obvykle v srpnu a září. Sklizeň je někdy nebezpečná; při trhání plodů se mohou lidé snadno pořezat o pilovité stopky listů, které jsou ostré jako žiletky, a navíc riskují chřestýšem diamantovým, který bývá ukryt ve stínu této rostliny.

Nejčastější uplatnění Serenoy repens


Serenoa repens zmírňuje časté nucení na moč a ostatní příznaky zvětšené prostaty, zklidňuje zánět prostaty, může zvyšovat imunitu a léčit infekce močových cest.

Serenoa repens - působení a účinky


Dějiny lidového používání této léčivky jsou velice dlouhé. Domorodí obyvatelé Ameriky si ji cenili pro její schopnost léčit onemocnění močového ústrojí. Nově přistěhovalí si všimli životaschopnosti živočichů, kteří se živili bobulemi palmy Serenoa repens, a dávali tyto plody lidem s chatrným zdravím jako posilující lék. Postupem doby je často používali i k utišení kašle a k úpravě zažívání. Dnes je tato drobná palma proslulá především svou schopností zmírňovat potíže při zvětšení prostaty, což dokazuje i mnoho výzkumných prací.
Serenoa repens a hlavní příznivé účinky: V Itálii, Německu a ve Francii předepisují lékaři běžně serenou při obtížích působených benigním zvětšením prostaty, označovaným jako BPH – benigní prostatická hypertrofie. Když se prostata zvětší (původně je veliká asi jako vlašský ořech), může stlačovat močovou trubici a zmenšovat objem močového měchýře. K tomu dochází asi u poloviny mužů ve věku nad 50 let. Následující nepříjemné příznaky, mezi něž patří časté nucení na moč (zvláště v noci), slabý proud moče a nedokonalé vyprazdňování močového měchýře. Vědci se domnívají, že serenoa zmírňuje obtíže vyvolané zvětšením prostaty různými způsoby. Hlavní je asi schopnost úpravy hladiny některých hormonů, které vyvolávají množení buněk prostaty a zmenšovat otok tkáně.
Podle některých studií má serenoa méně vedlejších účinků (například možnost impotence) a působí rychleji než klasické léky proti zbytnění prostaty. Účinek se projevuje již po 30 dnech ve srovnání se šesti měsíci při léčbě klasickými léky.
Další příznivé účinky Serenoa repens: Účinek této rostliny na zbytnělou prostatu je prokázán spolehlivými výzkumy, ale ostatní možné příznivé účinky jsou spíše jen teoretické. Serenoa se rovněž užívá při léčení některých zánětů prostaty. Laboratorně se prokázalo, že může zvyšovat schopnost imunitního systému ničit bakterie, takže by snad mohla být lékem při infekcích prostaty a močových cest. Serenoa rovněž ovlivňuje hladiny hormonů podporující rakovinné bujení. Zkoumá se i její možná role v prevenci rakoviny prostaty.

Jak Serenou repens užívat

Dávkování: Obvyklá dávka je 160 mg dvakrát denně. Vyšší dávky raději neužívejte, vědecké studie účinků dávek větších než 320 mg denně nebyly prováděny. Vybírejte potravinové doplňky standardizované na obsah 85 až 95 procent mastných kyselin a sterolů, aktivních složek bobulí, z nichž se léčivá substance získává.
Návod k užívání: Vzhledem k tomu, že zvětšení prostaty může být důsledkem nádorového bujení, musí vám lékař stanovit přesnou diagnózu, dříve než začnete serenou užívat. Rovněž se poraďte se lékařem, než začnete užívat tuto léčivku při zánětu prostaty. Serenoa je velmi hořká, proto užíváte-li ji v tekuté formě, musí se naředit malým množstvím vody. Užívat se může kdykoli – s jídlem i nalačno. Někteří léčitelé doporučují užívat serenou ve formě čaje. Ten však nemusí obsahovat dostatečné množství léčivých složek a léčebný efekt je pak malý.

Serenoa repens - fakta a rady

Podle jedné mezinárodní studie u 1000 mužů s benigní hyreptrofií prostaty byly u dvou třetin zjištěny příznivé účinky, ať užívali serenou nebo některý klasický lék proti zbytnění prostaty po dobu šesti měsíců. Ti nemocní, kteří užívali serenou, měli méně problémů s vedlejšími účinky (hlavně se snížením libida a impotencí). Obvyklé léky však významně redukovali velikost prostaty, zatím co účinek sečenou nebyl zdaleka tak zjevný, zvláště u mužů s větší hypertrofií. Autoři studie uzavírají, že použití rostlinného léku je nejvhodnější u pacientů s lehce až mírně zvětšenou prostatou

Vedlejší účinky Serenoy repens

Vedlejší účinky nejsou časté. Patří k nim bolest břicha, nevolnost, závratě a bolesti hlavy. Objeví-li se obdobné obtíže, snižte dávku nebo přestaňte serenou užívat.


Při používaní Serenoy repens pozor na

Najdete-li v moči krev nebo máte potíže s močením, vyhledejte svého lékaře, dříve než začnete užívat Serenoa repens. Tyto příznaky by mohly být způsobeny i rokovinou prostaty. Serenoa repens ovlivňuje hladiny hormonů, takže muži s rakovinou prostaty a každý, kdo užívá nějaké hormony, se musí o užívání tohoto prostředku nejprve poradit s lékařem. Máte-li zdravotní problémy poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Serenoa repens - doplňující informace

Sušené plody palmy Serenoa repens se většinou zpracovávají na tablety, které jsou účinným lékem při prostatických potížích.

Serenoa repens - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®