poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Pomerančovník

Tato cenná léčivka je svým původem z Číny. Citrus sinensis byl velmi populární u arabských lékařů. V 16. století objevila princezna Anna-Marie de Nerola olej, který se extrahuje z květů. Používala jej k navonění svých rukavic. Nerolový olej tak získal část svého jména po této obdivuhodné princezně. Léčivé účinky citrusů však zůstávají svým použitím zejména u hořkého citroníku nebo sladších mandarinek. Pomerančovník je složen ze silic, vitamínů A, B, C, flavonoidů a hořčinů.

Nejčastější uplatnění pomerančovníku


Sladké odrůdy zmnožují sekret z průdušek a kyselé zase podporují vykašlávání. Jsou dobré na žízeň. Současně je považujeme za stomachika a karminativa.

Pomerančovník - působení a účinky


Hořký citroník působí jako karminativum, stimuluje zažívání, podporuje vykašlávání, zvyšuje krevní tlak a funguje jako posilovač energie. Nerolový olej je sedativum, tonikum, antiseptikum. Jeho účinky jsou zklidňující a protikřečové. Sladší mandarinky mají diuretické účinky, také jsou dobré na vykašlávání, zajišťují správnou funkci zažívacího traktu. Odstraňuje z průdušek zejména hustý a žlutý hlen. Je chladivým expektoranciem.

Jak pomerančovník užívat

Hořký pomeranč má silnější účinky, než pomeranč zralý. V čínském lékařství se používají obě jeho formy. Ovoce stimuluje trávicí ústrojí, je účinné v boji proti zácpě. Nerolový olej je voňavý, působí proti depresím a nedráždí suchou pokožku. Slupka sladší mandarinky se suší nezralá i zralá. Z plodů hořkého pomerančovníku se připravuje odvar nebo tinktura. Nerolový olej se přidává do krémů, masážních olejů a vody z pomerančových květů. Odvar se chystá také ze slupek mandarinek a vyrábí se z nich sirupy.

Pomerančovník - fakta a rady

Plody je potřeba kupovat chemicky neošetřené. Na výrobu sirupu si tento fakt raději ověřte u prodejce. Minimalizujete kontaminaci pesticidy.

Vedlejší účinky pomerančovníku

Pomerančovník nemá žádné nežádoucí vlivy. Pouze u citlivých osob může vyvolat alergii.


Při používaní pomerančovníku pozor na

Hořké pomeranče neužívejte v těhotenství, mohou vyvolávat kontrakce.

Pomerančovník - doplňující informace

Ze slupek sladších mandarinek se vyrábí sirup čchen pchi, užívejte ho při kašli.

Pomerančovník - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®