poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Kurkuma

Kurkuma

(Curcuma longa)
Hlavní součást koření kari – kurkuma – se používá v čínském a indickém lékařství po tisíce let ke zmírňování chorobných stavů, od plynatosti až po nepravidelnou menstruaci. V západních zemích je nyní uznávána jako účinný protizánětlivý prostředek a lék proti rakovině.
Žlutě kvetoucí kurkuma je příbuzná zázvoru. Pěstuje se v Číně, Indonésii a Indii, kde rozemílají na prášek její oddenek. Aktivní složka kurkumy, kurkumim, je oranžově zbarvený olej, který má příznivé účinky na celou řadu nemocí. Kromě toho, že slouží jako koření, užívá se kurkuma také ke konzervování a barvení másla, sýrů a jiných mléčných výrobků.

Nejčastější uplatnění kurkumy


Kurkuma snižuje cholesterol a zmenšuje sklon k trombóze, zmírňuje záněty kloubů, zvláště v ramenou, kolenou a loktech, zklidňuje zánět a bolesti při revmatické artritidě. Kurkuma dále pomáhá v prevenci rakoviny, zvláště tlustého střeva.

Kurkuma - působení a účinky


Kurkuma má prakticky stejný antioxidační účinek jako vitaminy C a E, což znamená, že poskytuje ochranu proti poškozen tělesných buněk volnými radikály, nestabilními molekulami kyslíku. Kurkuma a zvláště její složka kurkumám působí protizánětlivě: při místním užití jako náplast, nebo vnitřně. Má významný protirakovinný účinek a zdá se, že i malé dávky snižují hladinu cholesterolu. Její protizánětlivé a antioxidační účinky (v kombinaci se schopností zvyšovat sekreci žluče a jaterních enzymů) jí umožňují účinně chránit játra.
Kurkuma a její hlavní příznivé účinky: Užívá-li se kurkuma vnitřně, spočívá její zásadní protizánětlivý účinek ve schopnosti potlačovat srážlivost krevních destiček a tlumit uvolňování zánětlivých faktorů. Předpokládá se, že rovněž stimuluje tvorbu kortizonu nadledvinkách, který přímo podporuje léčivé procesy.
Některé studie ukazují, že kurkumám má na akutní zánětlivé procesy stejné účinky jako kortizon a fenylbutazon (ale v případě chronických zánětů je jeho účinnost pouze poloviční). Jeho výhodou je, že není vůbec toxický. Význam ukazuje, že kurkuma nejen dokáže potlačit časný vývoj rakovinných buněk, ale může i zastavit progresi onemocnění a podpořit vlastní antioxidační systém organismu.
Kombinace antioxidačních a protizánětlivých schopností spolu se schopností zvyšovat tvorbu žluče znamená, že kurkuma může hrát životně důležitou roli v ochraně jater. Tím, že kurkuma zabraňuje tvorbě plynů nebo je uvolňuje, když se tvoří, má kurkuma příznivý vliv na zažívací systém a může zabránit i střevním křečím.
Kurkuma a další příznivé účinky: V klinickém pokusu bylo pacientům s revmatoidní artritidou podáváno 1200 mg kurkuminu denně výsledky byli srovnány se skupinou nemocných léčených klasicky fenylbutazonem v dávce 300 mg denně. Ukázalo se, že v obou skupinách došlo prakticky stejné úpravě ztuhlosti, otoku kloubů a ke zlepšení pohyblivosti. Na rozdíl od fenylbutazonu neměl kurkumim užívaný v doporučených dávkách žádné nepříznivé vedlejší účinky.

Jak kurkumu užívat

Dávkování: Doporučená dávka kurkumy je 500 až 1000 mg suchého standardizovaného výtažku (obsahujícího 95 procent kurkuminoidů)

Návod k užívání: Kombinujete-li pro lepší vstřebávání kurkumu s bromelinem, je nejlepší ji užívat mezi jídly.

Kurkuma - fakta a rady

 • Zvýšený příjem kurkumy obsažené v potravě může být v některých případech prospěšný, ale bylo by nutné ji konzumovat ve velkém množství, abychom získali dávku nutnou k léčivému účinku.
 • Nejsou zprávy o tom, že by kurkuma měla v doporučených dávkách dráždivý účinek. Může tedy poskytovat ochranu před tvorbou vředů.
 • Při pokusu u 62 pacientů s ulcerujícími nádory v ústech nebo na kůži, nereagujícími na chemoterapii, radioterapii ani na chirurgickou léčbu, byla prováděna terapie místní aplikací kurkumového výtažku nebo kurkuminu třikrát denně po dobu 18 měsíců. Na konci pokusu se zjistilo, že svědění se zmírnilo o 70 procent, bolest o 50 procent a velikost vředu o 10 procent.
 • Vedlejší účinky kurkumy

  Kurkuma se zdá být v doporučených dávkách velmi bezpečná, ale podle některých zpráv může ve vysokých dávkách poškozovat zažívací ústrojí, a dokonce snad mít i vliv na tvorbu vředů.


  Při používaní kurkumy pozor na

  Nepřekračujte doporučenou dávku. I když je kurkuma celkem bezpečná, může ve velkých dávkách způsobit zažívací obtíže, dokonce i vředy. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

  Kurkuma - diskuze

  Ostatní bylinky:

  | Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

  Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®