poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Oves setý

(Avena sativa)
Oves setý (Avena sativa) je rostlina severní Evropy, kde se používá hlavně jako surovina pro přípravu pokrmů z ovesných vloček. Sklízí se celá rostlina - sláma, ale musí být zralá. Traduje se, že provede generální opravu celého těla uvnitř i zevně. Obsahuje totiž účinné složky typu saponinů, flavonoidů, minerálů, alkaloidů, steroidů i vitamínů. Najdete tu vitamíny B1, B2, D, E, karoten, pšeničnou bílkovinu (lepek), tuk a škrob.

Nejčastější uplatnění ovsa


Bylina je nervovým tonikem, ideálně se používá při depresích a nedostatku životní energie čchi. Poslední studie také prokázaly, že otruby a vločky snižují hodnotu škodlivého cholesterolu v krvi.

Oves setý - působení a účinky


Sláma posiluje nervovou soustavu, působí antidepresivně a podporuje vylučování potu. Zrno má podobné vlastnosti, je navíc i velmi výživné. Ovesné otruby snižují hladinu cholesterolu v krvi, tudíž neskrývají ani své antitrombotické účinky. Je i diaforetikem.

Jak oves užívat

Ze slámy je možné připravit extrakt i odvar. Při nervovém vypětí a nespavosti užívejte 2-3 ml extraktu nebo tinktury. Užívá se také při rýmě a nachlazení. Odvar se dělá z celé sušené rostliny a účely jsou stejné jako v předešlých případech. Mimo to se odvar uplatňuje při koupelích. Omýváním se zlepšuje stav pokožky. Na pokožku lze také vyrobit zábal. Tlumí projevy ekzémů, oparů včetně pásového. Zábal z ovesných vloček je velmi účinný, protože obsahuje kyselinu křemičitou, o níž je známo, že pomáhá při kožních problémech.

Vedlejší účinky ovsa

Známe ho v podobě ovesných vloček - nehrozí vedlejší účinky ani předávkování.


Při používaní ovsa pozor na

Osoby s nesnášenlivostí lepku slijí tinkturu po jejím usazení a používají pro léčení pouze čirou tekutinu. Také konzumaci produktům z lepku je potřeba se vyhnout, jak vločkám, tak otrubám.

Oves setý - doplňující informace

Zrna se melou a sklízí koncem léta. Vyrábí se z nich otruby a vločky. Kapky Dr. Bacha z květů divoce rostoucího ovsa se užívají při nejistotě a rozladění.

Oves setý - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®