poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Tea Tree Oil - Olej

V boji proti infekci se australští domorodci po staletí spoléhali na listy z rostliny melaleuka, známější pod názvem tea tree (Melaleuca alternifolia). Dnes je olej z této rostliny ceněn po celém světě jako účinné antiseptikum pro svou jedinečnou schopnost bojovat proti bakteriím a plísním.
Šampión v boji s infekcí, olej z rostliny tea tree, Melaleuca alternifolia, má příjemnou vůni muškátového oříšku. Připravuje se z listů rostliny melaleuka, nazývané také „tea tree“, která roste pouze v Austrálii (a vůbec se nepodobá druhu Camelia, z niž se připravuje černý a zelený čaj). Kvalitní olej, extrahovaný parní destilací, obsahuje nejméně 40 procent aktivní látky odpovědné za léčivé účinky – chemický terpineol – a méně než 5 procent cineolu, látky, která dráždí kůži, pokud je jí větší množství. Od nástupu antibiotik po Druhé světové válce ztratil tento olej svou popularitu. Nedávné výzkumy ji však znovu oživily a ročně se ho vyrábí více než 700 tun.

Nejčastější uplatnění Tea Tree


Olej Tea tree dezinfikuje a podporuje hojení malých ran a oděrek, minimalizuje jizvení ran, urychluje hojení hmyzího bodnutí a kousnutí (četně včelího žihadla), léčí plísňová onemocnění nohou a nehtů, je účinný i na kvasinková onemocnění.

Tea Tree Oil - Olej - působení a účinky


Melaleukový olej se i u nás dostane pod názvem tea tree oil v nejrůznějších formách. Užívá se místně k léčení infekčních onemocnění kůže. Aplikován na povrch kůže znemožňuje přežití četným patogenním plísním. Podle některých studií působí také proti bakteriím včetně některých druhů, rezistentních i k velmi účinným antibiotikům. Lékaři popisují účinnost oleje mezi jiným tomu, že se rychle spojuje s kožním tukem, což zase umožňuje rychlý zásah protiinfekčních složek.
Tea tree oil a hlavní příznivé účinky: Antiseptické vlastnosti melaleukového oleje se uplatňují především v léčení drobných ran a oděrek včetně kousnutí či bodnutí hmyzem. Olej podporuje hojení menších ran, pomáhá v prevenci infekcí a na minimum zmenšuje možnost pozdějšího jizvení. Jako protiplísňový prostředek zdolává i plíseň Trichophyton, která je příčinou tzv. atletické nohy – plísně mezi prsty a na chodidlech – a způsobuje rovněž infekce třísel, zevního pohlavního ústrojí a plísňové onemocnění nehtů. Tea tree může také působit na plísně Candida albicans a Trichomonas vaginalis, které vyvolávají nepříjemné vaginální infekce. Někdy jsou plísně velmi odolné a lékař musí zkusit předepsat klasický léčebný prostředek.
Tea Tree a další příznivé účinky: Olej z melaleuky může příznivě působit při léčbě akné. Podle jedné studie měl gel obsahující 5 procent tea tree oleje stejný účinek proti akné jako pleťová voda s obsahem 5 procent benzoylperoxidu, aktivní složky velmi rozšířeného léku. Olej z Tea tree měl méně vedlejších účinků – tvořilo se po něm méně šupinek, vyvolával menší svědění a kůže se méně vysoušela. Podle jiné studie roztok z obsahem 5 procent oleje tea tree chrání proti plísni Pityrosporum ovale, která je obvyklou příčinou tvorby lupů. Někdy je tento olej doporučován k léčení bradavic, které jsou virového původu, ale tato účinnost není vědecky potvrzená.

Jak Tea Tree užívat

Dávkování tea tree oil: Při léčení plísní na nohou (tzv. atletické nohy): Na postižené místo kůže nebo nehtu dvakrát až třikrát denně kápněte jednu nebo dvě kapky neředěného oleje. Můžete také použít krém nebo mast s olejem tea tree. Při léčení kvasinkových infekcí pochvy: Zaveďte kupovaný vaginální čípek nebo globuli každých dvanáct hodin; v léčení pokračujte několik dnů.
Návod k užívání: Olej z melaleuky je určen výlučně k místnímu použití. Nikdy ho neužívejte vnitřně. Spolknete-li ho omylem vy nebo vaše dítě, ihned jděte na pohotovost v nemocnici. Vzácně může olej vyvolat u některých lidí alergickou kožní vyrážku. Než olej poprvé použijete, naneste nepatrné množství vatovým tampónem na kůži vnitřní části předloktí. Při alergické reakci kůže na tomto místě rychle zarudne. Objeví-li se takováto reakce, zřeďte olej přidáním několika kapek některého nedráždivého oleje (například mandlového) a opakujte test na druhé paži. Nedostaví-li se žádná reakce, můžete toto ředění používat.

Tea Tree Oil - Olej - fakta a rady

Vedlejší účinky Tea Tree

I když je olej tea tree může způsobit menší kožní podráždění, je v zásadě bezpečný i k místnímu použití. Jako jiné léčivé oleje může v čisté neředěné podobě dráždit sliznice dýchacích cest a očí.


Při používaní Tea Tree pozor na

Olej tea tree je vhodný pouze k místnímu použití. Nesmí se polknout, ani přijít do očí. Chcete-li tento olej používat k léčení otevřených ran, poraďte se nejdřív s lékařem. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Tea Tree Oil - Olej - doplňující informace

Olej Tea tree se pro své antibakteriální vlastnosti často přidává do mýdel a kosmetických výrobků.

Tea Tree Oil - Olej - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®