poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Myrhovník Molmol

(Commiphora molmol)
Myrha roste v Arábii a Somálsku jako keř a sbírá se z kmenů. Je považována za poklad Východu. Ve Starém Egyptě pálily hospodyně myrhové kuličky ke zbavení domácnosti blech. V lidovém léčitelství má myrha trochu jiné uplatnění - léčí svalové a revmatické bolesti. V Číně se používá jako bylinka pro povzbuzení toku krve a hojící se rány. Má horké a suché vlastnosti společně se štiplavou hořkostí. Je složena ze silic a pryskyřic.

Nejčastější uplatnění myrhovníku


Naříznutím kmene vyteče šťáva, která na vzduchu schne, až vytvrdne na hmotu, kterou lze rozpustit a použít na výrobu tinktur. Z pryskyřice se dá vyrábět éterický olej, který je svými účinky znám již ze starého Řecka. Je velmi dobrý na vykašlávání hlenu z dýchacích cest nebo při masáži hrudníku při zánětu průdušek a katarech dýchacích cest.

Myrhovník Molmol - působení a účinky


Má dezinfekční účinky. Působí antibakteriálně a protiplísňově. Tekutina z kmene je adstringens využívané zejména na bolesti v krku a vřídky. Je expektoranciem - usnadňuje vykašlávání.

Jak myrhovník užívat

Z pryskyřice se vyrábí tinktura, která se užívá při infekci a horečce. Užívá se 5 ml denně v rozdělených denních dávkách po 1 - 2 ml (od rýmy až po infekční mononukleózu). Rozředěnou tinkturou ve vodě lze ošetřit bolesti v krku a ústní vřídky. Výplach můžete použít i na jiné ústní kandidózy. Éterický olej z myrhy se kombinuje s vodou nebo slunečnicovým či mandlovým olejem. Je také možno podávat tobolky s práškem uvnitř, jsou chutnější verzí tinktury.

Myrhovník Molmol - fakta a rady

10 kapek éterického oleje do 30 gramů kakaového másla pomáhá od kandidóz pochvy. Nechte tuto směs ztuhnout v čípkových formičkách.

Vedlejší účinky myrhovníku

Myrha je uterotonikum, způsobuje stahy dělohy - neužívat v těhotenství.


Myrhovník Molmol - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®