poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Zinek


Zinek

(Zincum)
Zinek potřebuje každá buňka v těle, ale mnozí z nás nemají tohoto minerálu v potravě dostatek. Zinek tvoří součást enzymů – chemických látek, které v organismu ovlivňují všechno – od trávení po hojení ran. Je rozhodující složkou imunitního systému a pomáhá v boji proti infekcím.
Zinek je koncentrován ve svalech, kostech, kůži, ledvinách, slinivce, očích a u mužů v prostatě. Je hojný v potravinách s vysokým obsahem bílkovin, například v mase a rybách. Tělo zinek nevytváří ani neukládá, takže je nutné ho neustále doplňovat z vnějších zdrojů.

Nejčastější uplatnění zinku


Zinek pomáhá v prevenci nachlazení, chřipky a jiných infekcích. Pomáhá v léčení mnoha chronických onemocnění, od revmatické artritidy a snížené činnosti štítné žlázy až po chronickou únavu a osteoporózu. Zinek dále zklidňuje kožní problémy a trávicí obtíže. Může zlepšovat plodnost, udržovat zdravé vlasy a zmírňovat hučení v uších.

Zinek - působení a účinky

Zinek je nezbytný pro nesčetné procesy v těle, od růstu buněk k pohlavnímu zrání a imunitě stejně jako pro čich a chuť. Každý, kdo užívá svůj denní multivitaminový a minerálový doplněk, by se měl přesvědčit, že obsahuje zinek.
Zinek a jeho hlavní příznivé účinky: Zinek, který je nezbytný pro správnou funkci imunitního systému, pomáhá chránit organismus před nachlazením, chřipkou, zánětem spojivek a jinými infekcemi. Zinkové pastilky také urychlují hojení aft v ústech a léčbu bolestí v krku. Jako potravinový doplněk může zinek podporovat přirozenou obranyschopnost organismu a systémovou léčbu mnohem závažnějších onemocnění, například revmatické artritidy, lupusu, chronického únavového syndromu a roztroušené sklerózy. Určitý význam má i v podobě léčby AIDS.
Další příznivé účinky: Zinek se příznivě uplatňuje při tvorbě nejrůznějších hormonů, včetně hormonu štítné žlázy a pohlavních hormonů. Zinek může pomáhat při léčení mužské i ženské neplodnosti a je důležitý pro udržování dobrého stavu prostaty. Dále může příznivě působit u lidí se sníženou funkcí štítné žlázy, a protože upravuje hladinu inzulínu, prospívá pravděpodobně i diabetikům. Zinek se účastní nesčetných tkáňových pochodů, proto má ještě řadu dalších funkcí. Stimuluje hojení ran a kůže, proto je prospěšný při léčení akné, popálenin, ekzému, psoriázy a pomáhá udržovat zdravé vlasy a kůži na hlavě. Ukazuje se, že zinek také zpomaluje ztrátu zraku u pacientů s makulární degenerací - běžnou příčinou slepoty u starších lidí. Zinek může být také prospěšný ke zlepšení osteoporózy, hemeroidů a při léčení zánětlivých vředových onemocněních tlustého střeva.

Doporučené dávkování zinku

Běžná doporučená denní dávka zinku je 15 mg pro ženy i pro muže. Vyšší dávky se obvykle předepisují jen pro specifická onemocnění. Zinek a jeho nedostatek: V rozvinutých zemích je závažný nedostatek zinku vzácný, ale i jeho mírný nedostatek může vést k horšímu hojení ran, častějším recidivám nachlazení a snížení čichu a chuti, popřípadě k některým kožním problémům, jako je akné, ekzém a psoriáza. Může také způsobit poruchu tolerance cukru v krvi (tím i zvýšení rizika vzniku cukrovky) a snížení množství spermií.
Zinek a jeho nadbytek: Po dlouhodobém užívání většího množství zinku než 100 mg denně se objevily poruchy imunity a snížení hladiny prospěšného cholesterolu. Podle jedné studie existuje souvislost mezi nadbytkem zinku a Alzheimerovou chorobou, ale důkazy nejsou dosti průkazné. Zinek ve větších dávkách (nad 200 mg denně) může vyvolat nevolnosti zvracení a průjem.

Jak zinek užívat

Zinek a jeho dávkování: Obvyklá léčebná dávka je 15 mg jednou denně. Užívání zinku trvající déle než jeden měsíc může vest k omezenému vstřebávání mědi, takže by zinkové doplňky měly obsahovat na každých 30 mg zinku 2 mg mědi.
Užívání zinku: Zinek užívejte hodinu před jídlem nebo dvě hodiny po jídle, pokud to vyvolá žaludeční nevolnost, užívejte zinek při jídle s nízkým obsahem vlákniny. Pokud pro některé onemocnění užíváte železo, neberte je současně se zinkem. Berete-li antibiotika, užívejte zinek nejméně dvě hodiny po jejich podání.

Potraviny obsahující zinek

Hledáte-li potraviny bohaté na zinek, jsou to především bílkoviny. Zinek je v nadbytku obsažen v hovězím a vepřovém mase, v játrech, v drůbeži (více v tmavém mase), vejcích a darech moře (zvláště v ústřicích). Zinek také obsahují také sýry, fazole, ořechy a pšeničné klíčky, z těchto potravin se však zinek vstřebává hůře než z masa.

Zinek - fakta a rady

Přidáni zcela malého množství zinku k potravě značně snižuje počet průjmů, zápalů plic a malárie v rozvojových zemích. Posílením imunitního systému dokáže zinek snížit počet průjmových onemocnění až o 38 procent, množství respiračních infekcí až o 45 procent a počet případů malárie o více než 35 procent.

Při užívaní zinku pozor na

Neužívejte zinku příliš mnoho. Zinek v dávce větší než 30 mg denně může při dlouhodobém podávání porušit vstřebávání mědi a tím vést k anémii. Denní dávky vyšší než 100 mg mohou vést k poruše imunity. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Zinek - doplňující informace

Používáte-li zinek jako potravinový doplněk, měly by vždy obsahovat měď. Zinkové pastilky, které často obsahují vitamin C, odvracejí příznaky nachlazení a chřipky.

Zinek - diskuze

Ostatní minerály:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®