poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Lékořice lysá

Lékořice lysá

(Glycyrrhiza glabra)
Lékořice, vysoké keř s modrými kvítky z čeledi bobovitých, se pěstuje v Turecku a Řecku. Její léčebné vlastnosti jsou uloženy v kořeni, který obsahuje glycyrizin. Lékořice je také zdrojem mnoho jiných, potencionálně příznivých látek, např. fytoestrogenů a flavonoidů. Kořen se k léčebným účelům zpracovává do kapslí, tablet, tinktur a krémů. Má typickou sladce zatuchlou chuť, takže se běžně kombinuje s jinými léčivkami, aby se zakryla jejich hořkost. Jiná forma, DGL neboli deglycyrizinovaná lékořice, z níž byl glycyrizin odstraněn, bývá k dostání v tobolkách nebo ve formě žvýkacích plátků a bonbonů. Oba druhy lékořice mají různé použití a vyvolávají v těle odlišné reakce. Lékořice patří mezi nejrozšířenější a nejlépe prostudované rostlinné léky a její historie je velice dlouhá.

Nejčastější uplatnění lékořice lysé


Lékořice zmírňuje příznaky chronické únavy a fibromyalgie, pomáhá při zážívacích potížích. Lékořice také pomáhá léčit ekzém. Podporuje zotavování jater po zánětu, zvyšuje imunitu, zmírňuje záněty dýchacích cest a může být prospěšná při menstruačních potížích a po menopauze.

Lékořice lysá - působení a účinky


Lékořice obsahuje glycyrin který stimuluje nadledvinky k tvorbě určitých hormonů, snižuje zánětlivé reakce a zvyšuje hladinu interferonu, protivirové látky produkované imunitním systémem. Další složky lékořice jsou účinné antioxidanty a mohou rovněž napodobovat účinky estrogenů v těle. DGL má příznivé účinky na zažívací trakt.
Lékořice působí proti virům, proto pomáhá při zámětech dýchacích cest, utišuje kašel nebo škrábání v krku a pomáhá rozpouštět hlen. Pro svůj účinek na nadledvinky je vhodná k léčení chronického únavového syndromu, fibromyalgie a jiných nemocí ovlivňovaných hladinou kortizonu, hlavního hormonu nadledvinek. Lékořici lze zásadně použít u každého zánětlivého onemocnění. Svým protivirovým a protizánětlivým účinkem působí zvláště příznivě při hepatitidě, protože potlačuje virus, který ji vyvolává.
Forma lékořice DGL působí jinak než lékořicový kořen. DGL zvyšuje v těle tvorbu látek, které pokrývají sliznici jícnu a žaludku a chrání ji před leptavým účinkem žaludeční kyseliny. Pomáhá při poruchách trávení, u žaludečních vředů a při zánětech střev. Podle některých studií byla DGL při zmírňování příznaků vředové choroby účinnější než běžně podávané léky. Působí však jen smíchaná se slinami, takže při zažívacích potížích je vhodné dát přednost žvýkacím plátkům před tobolkami. V této formě také urychluje hojení aft v ústech.
Lékořice přináší úlevu také při menstruačních potížích nebo v menopauze. Místně používané lékořicové kořeny uklidňují kůži drážděnou ekzémem.

Jak lékořici lysou užívat

Při zánětlivých stavech, únavě a jiných nemocech: Užívejte výtažek z lékořicového kořene třikrát denně v tobolkách po 200 mg nebo v tabletách či 45 kapek (půl lžičky) tekutého výtažku.
Při poruchách trávení nebo jiných zažívacích potížích: Žvýkejte dva až čtyři plátky po 380 mg DGL třikrát denně.
Při ekzému: Třikrát až čtyřikrát denně naneste krém na postižené místo.
Lékořicové potravinové doplňky lze užívat kdykoli během dne. Užíváte-li plátky DGL, žvýkejte je důkladně asi 30 minut před jídlem. Pastilky (léčivé bonbony) jsou nejvhodnější formou lékořice při bolestech v krku.

Lékořice lysá - fakta a rady

  • Předběžné laboratorní testy poukazují na možný protirakovinný účinek lékořice, zvláště v prevenci rakoviny tlustého střeva a prsu. Je to pravděpodobně účinek glycyrizinu – aktivní složky lékořice, protože zvyšuje aktivitu imunitního systému. Fytoestrogeny obsažené v kořeni mohou rovněž přispět, zvláště u rakoviny prsu.
  • Podle současné studie může lékořice pomáhat udržovat průchodnost cév a tím předcházet srdečním nemocem. Vědci zjistili, že užívání 100 mg lékořicového kořene denně stačilo k minimalizaci škod způsobených LDL škodlivým cholesterolem, vedoucích k tvorbě sévních plátů.
  • Většina lékořicových cukrovinek je ochucena anýzem, nikoli lékořicí. Pokud si však libujete v nadbytku pravých lékořicových sladkostí, riskujete zvýšení krevního tlaku - tudíž lze tyto cukrovinky doporučit lidem s nízkým krevním tlakem.
  • Vedlejší účinky lékořice lysé

    Lékořicový kořen může zvyšovat krevní tlak, proto nepřekračujte doporučené denní dávky. Musíte-li užívat lékořici déle než měsíc, je nutné sledovat krevní tlak. Pravé lékořicové sladkosti mohou rovněž zvyšovat krevní tlak, pokud byste je jedli ve velkém množství. DGL vzestup krevního tlaku nepůsobí a nemá žádné vedlejší účinky.


    Při používaní lékořice lysé pozor na

    Hlavní složka lékořice - glycyrin - zvyšuje krevní tlak. Neužívejte proto lékořici v těhotenství, máte-li srdeční, ledvinové nebo jaterní onemocnění, zvýšený krevní tlak a užíváte-li diuretika či digitalis. Lékořice DGL je ovšem neškodná. Máte-li zdravotní problémy poraďte se o užívání potravinových doplňku se svým lékařem.

    Lékořice lysá - doplňující informace

    Potravinové doplňky z lékořice jsou vyráběny jako krémy, pastilky, sušený kořen/čaj, tablety tinktura tobolky a žvýkací plátky (DGL)

    Lékořice lysá - diskuze

    Ostatní bylinky:

    | Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

    Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®