poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Hepatitida

Hepatitida (hepatitis) je zánětlivé onemocnění jaterní tkáně, které se ve většině případů šíří virovou nákazou. Občas je chybně označována jako žloutenka, ale žloutenka je pouze symptom, který hepatitidu může, ale také nemusí provázet. V závislosti od jednotlivých typů virových hepatitid (A, B nebo C) rozlišujeme hepatitidu A, která proniká do našeho těla ústy a jejímž přenašečem je jídlo – nemoc špinavých rukou, dále se vyskytují hepatitidy typu B a C, které se přenáší pouze tělními tekutinami, jako je krev, nechráněným pohlavní stykem, nebo infikovanými injekčními stříkačkami. V souvislosti s hepatitidou mluvíme o nemoci špinavých rukou, nemoci cestovatelů, narkomanů a homosexuálů.

Příznaky Hepatitidy


Nákaza některým z virů hepatitidy je velmi těžce rozpoznatelná. Zpočátku se projevuje jako běžná chřipka. Nakažený zažívá pocity únavy, trpí zvýšenou teplotou, bolestmi svalů a kloubů, více se potí. Někdy se vyskytují obtíže trávícího systému – zvracení, plynatost. Tyto problémy nastávají až po tzv. inkubační době a zpravidla trvají jen několik dní, nejvíce týden. Následuje období žloutenky. Někdy jde o první fázi nákazy a v některých případech se žloutenka nevyskytuje vůbec. Nejdříve je možné ji zpozorovat na očním bělmu a měkkém patře. Nakažení lidé pociťují únavu, nechutenství a nepříjemný tlak v oblasti jater.

Příčiny onemocnění Hepatitidou


Jednotlivé příčiny onemocnění jsou ovlivněny typem viru, který je způsobí. Hepatitida typu A je tedy způsobena virem hepatitidy A, hepatitidu způsobuje virus hepatitidy B, atd. Ostatní virové hepatitidy jsou spíše exotického původu. Záněty, které viry způsobují jsou buď krátkodobé –akutní, a nebo dlouhodobé – chronické. Chronické záněty jsou více nebezpečné, vyvolané viry typu B a C.

Jak se léčí Hepatitida potravinovými doplňky

Nejúčinnější způsob jak předejít virové hepatitidě je prevence, tedy očkování. Vytvoří dostatečné množství protilátek a zabrání tak vzniku virové infekce. Samotná léčba hepatitidy spočívá v důsledném vyšetření krve a moči. Na základě výsledných testů, je jasné, jaká byla příčina infekce a jak velká je míra poškození jater. Následuje nezbytně nutná karanténa na infekčním oddělení. Základem léčby je poté klidový režim a dietní program. Pokud vám lékař diagnostikuje nákazu typu B nebo C, je průběh onemocnění mnohem složitější. Jste také v ohrožení trvalého postižení, hrozí vám cirhóza nebo rakovina jater.

Kdy navštívit lékaře s Hepatitidou

Pokud na sobě zpozorujete příznaky hepatitidy, např. teplotu nebo žloutenku, neprodleně navštivte svého lékaře. Kromě vlastní léčby je třeba učinit nezbytná opatření, aby se zamezilo dalšímu šíření nákazy.

Doporučení týkající se Hepatitidy

Pokud jste nepodstoupili preventivní očkování proti hepatitidě, je třeba se vyvarovat špatným hygienickým a stravovacím návykům, nedostatečně upravené vodě a špatně tepelně připraveným potravinám.

Doplňující informace k Hepatitidě

Existuje také hepatitida D, která se ovšem v České republice nevyskytuje a hepatitida E, která je také u nás velmi vzácná, podobá se hepatitidě typu A, ale její průběh je daleko bouřlivější.


Zdroj: Pro server Beltina.cz zkomponovala Ivetka


Hepatitida - diskuze


| Copyright © 2013-2018 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.