poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Ledviny a močový měchýř

Užitečné informace - Choroby a zdravotní stavy - Ledviny a močový měchýř
Ledviny a močový měchýř

Ledviny zbavují tělo odpadových látek a mohu být poškozeny toxiny, léky, zánětem nebo jiným procesem. Ledvinové kameny a infekce jsou závažná onemocnění a vyžadují lékařskou péči. Doplňky mají poškození zabránit. Ledvinové kameny vznikají při nahromadění minerálních solí, které vykrystalizují v močových cestách. Mají různou velikost – od drobounkých částeček k velkým kamenům, které mohou zablokovat odchod moče. Nejobvyklejší jsou kaménky ze šťavelanu vápníku. Další typy se vytvářejí z kyseliny močové, cystinu a fosfátu. K ledvinovým onemocněním patří zánět mikroskopických uzlíčků filtrujících moč, známý jako glomerulonefritida nebo Brightova choroba. Jiným druhem infekce je hnisavý zánět ledvin – pyelonefritida. V obou případech jde o velmi vážná onemocnění. V důsledku glomerulonefritidy dochází k vylučování krevních bílkovin do moči, může být provázena vysokým krevním tlakem a zadržováním tekutin ve tkáních. K zachování dobrého zdraví stačí jedna ledvina, takže jednostranné onemocnění nemusí ohrožovat život. Selhání ledvin je však velmi závažný stav.

Příznaky ledvinových onemocnění


Retence tekutin, nevolnost až zvracení, ztráta chuti k jídlu, bolest v bederní krajině a v dolní polovině břicha a tříslech, hnis nebo krev v moči.

Příčiny onemocnění ledvinovými onemocnění


Hlavní příčinou ledvinových kamenů je typická západní strava, bohatá na průmyslově zpracované a čištěné potraviny a živočišné bílkoviny. Jejich tvorbě však může přispět snížená imunita organismu, špatná funkce příštítných tělísek (která řídí hospodaření vápníku v těle) a genetická zátěž. Čištěné sacharidy a cukr zvyšují tvorbu inzulínu, který působí větší vylučování vápníku. Dochází-li přitom k nedostatečnému příjmu tekutin, může nadměrné pocení a dehydratace způsobit vyšší koncentraci moči a krystalizace močových solí. Kameny z kyseliny močové se tvoří při nedostatečném vylučování moči, nebo je-li v krvi nadměrné množství kyseliny močové. To může být i příčinou dny. Kameny složené z aminokyseliny cystinu vznikají jako vzácná vrozená porucha. Fosfátové kameny vznikají při infekcích močových cest. Typ kamenů je nutné znát, aby bylo možno určit nejvhodnější způsob přírodní léčby. Glumerulonefritida je vyvolána imunitní reakcí na infekci. K infekci ledvin může dojít, když je tok moči zablokován v nižších oddílech močového ústrojí, z močového měchýře se zpětně šíří bakteriální infekce do ledvin. Užívání některých léků, cukrovka nebo šok mohou být rovněž příčinou vylučování bílkovin do moče. Vysoký krevní tlak může být jak příčinou, tak důsledkem ledvinového onemocnění.

Jak se léčí Ledviny a močový měchýř potravinovými doplňky

U lidí užívajících hořčík a vitamin B6 bylo zjištěno mnohem menší množství vylučovaných oxalátů, proto mohou být tyto doplňky prospěšné v prevenci i léčení oxalátových kamenů Tvoří-li se ledvinové kameny z kyseliny močové, může podpořit jejich vylučování močí čaj z listů pampelišky. Toxické volné radikály vznikající při glomerulonefritidě jsou redukovány mocnými antioxidanty - vitaminem C, vitaminem E a jinanem. Jinan působí proti zánětu a zlepšuje krevní zásobení ledvin tím, že pomáhá v prevenci aterosklerózy. Klikva brání zachycování bakterií na sliznici močového ústrojí a pomáhá tak snižovat možnost infekce. Výtažek z artyčoku má čisticí a detoxikační účinek. Podle japonské studie dokáže také spirulina snížit toxicitu některých léků v ledvinách.

Vhodné potravinové doplňky při ledvinových onemocnění

Hořčík 500 mg denně, vitamin B6 50 mg dvakrát denně, vitamin C 500 mg dvakrát denně, vitamin E 250 mg denně (užíváte-li léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem), klikva 400 mg výtažku dvakrát denně.

Kdy navštívit lékaře s ledvinovými onemocnění

Mate-li nepříjemné a časté nucení na moč – může jít o infekci močových cest. Máte-li silné bolesti v bederní krajině. Mate-li hnis nebo krev v močí. Mate-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Ledviny a močový měchýř - fakta a rady

Doporučení týkající se ledvinových onemocnění

Doplňující informace k ledvinovým onemocněním

Tablety hořčíku pravděpodobně pomáhají organismu využívat vitamin B6.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr


Ledviny a močový měchýř - diskuze


| Copyright © 2013-2018 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.