poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Aloe vera

Aloe vera

(aloe vera)
Staří Egypťané objevili léčivou sílu aloe vera již dávno předtím, něž se dostala k vládě královny Kleopatra. Chladivý, zklidňující gel z vnitřní části listů aloe vera byl používán při léčení popálenin a k hojení menších ran. Je také základem šťávy tišící zažívací potíže.
Aloe vera patří mezi sukulenty z čeledi liliovitých. Má dužnaté listy, které poskytují gel hojně používaný při léčení kožních nemocí. Byl známý již v době 1500 let př. Kr., kdy ho popsali egyptští lékaři. Rostlina původně pochází od mysu Dobré naděje a divoce roste v Africe a na Madagaskaru. Komerčně se pěstuje v Karibiku, ve Středomoří, v Japonsku a v USA.

Nejčastější uplatnění aloe vera


Aloe vera hojí spáleniny (i spálení od slunce), řezné ranky a oděrky, bodnutí hmyzem, menší vřídky a omrzliny. Aloe vera dále zmírňuje svědění při pásovém oparu a může pomoci při odstranění bradavic. Při vnitřním aloe vera použití zklidňuje vředy a zlepšuje poruchy zažívání.

Aloe vera - působení a účinky


Vědci ještě zcela přesně nevědí, jakým způsobem aloe vera působí, ale identifikovai již řadu jejích účinných složek. Gel z aloe vera je bohatý na protizánětlivé látky, obsahuje gumovitou hmotu působící na kůži jako změkčovadlo, stejně jako bradykinináza, složka, jež pomáhá snižovat bolest a otoky. Obsahuje také látku zmírňující svědění. Aloe vera rovněž rozšiřuje krevní vlásečnice a umožňuje proces hojení. Některé studie dokázaly, že ničí nebo tlumí růst některých bakterií, virů a plísní.
Hlavní příznivé účinky aloe vera: Gel z aloe vera silně působí na poškozenou kůži. Pomáhá při léčení lehčích popálenin, slunečních spálenin, menších ran a zmírňuje bolesti a svědění při pásovém oparu. Gel aloe vera také vytváří neprodyšný zvlhčující film, takže rány nevysychají. Svou schopností rozšiřovat vlásečnice zvyšuje přítok krve a urychluje hojení a regeneraci kůže. Přináší také úlevu při lehčích omrzlinách a svým antivirovým působením podporuje léčení bradavic.
Přestože je aloe vera vhodná k léčení oděrek a malých ran, nehodí se pro léčbu větších a infikovaných ran. Ve studii 21 žen v nemocnici v Los Angeles, u nichž došlo k infekci v ráně po císařském řezu, se při aplikaci gelu z aloe vera prodloužila doba hojení z 53 na 83 dny.
Další příznivé účinky aloe vera: Gel z aloe vera se také používá k přípravě roztoku k léčení zánětlivých potíží včetně vředového onemocnění. Její vnitřní použití je však poměrně málo prozkoumané. V Japonsku zjistili, že purifikované složky aloe vera potlačují žaludeční sekreci a zabraňují poškození sliznice. Podle jedné studie se šťávou z aloe vera podařilo úspěšně vyléčit 17 z 18 nemocných s peptickým vředem. Chybělo však srovnání se skupinou nemocných užívajících placebo. Jedna komerční laboratoř v USA provádí pokusy s léčením pacientů s ulcerózní kolitidou (běžným typem zánětu tlustého střeva) směsí látek z aloe vera.
Jiné vědecké práce zkoumají účinnost aloe vera jako možného protivirového a imunitního prostředku při léčbě AIDS, jako terapii při leukémií a jiných zhoubných onemocněních a jako podpůrnou léčbu při cukrovce.

Jak aloe vera užívat

Vedlejší účinky aloe vera

Aloe vera je velmi bezpečná a nevyvolává žádné vedlejší účinky, pouze ojediněle může dojít k alergické reakci se svěděním a zarudnutím kůže, v tomto případě přerušte léčbu. Při užívání šťávy z Aloe vera mohou nastat křeče nebo průjmy, tento jev nastane v případě nedokonalého zpracování šťávy. Nikdy neužívejte šťávu aloe vera v těhotenství nebo při kolení.


Při používaní aloe vera pozor na

Nespleťte si aloe vera s hořkým latexem z aloe, který se prodává jako projímadlo a může způsobit křeče a průjem. Zvláště těhotné ženy a kojící ženy nesmí latex nikdy používat. Máte-li zdravotní problémy poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Aloe vera - doplňující informace

Dužnatý, gelem naplněný list aloe vera slouží k výrobě léčivých pilulek a šťávy.

Aloe vera - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®