poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Bez černý

(Sambucus nigra)
Je o něm dobře známo, že zastával funkci celé domácí lékárničky. Jeho využití se vztahovalo hlavně k léčbě katarů a nadbytečného hlenu. Má četné množství terapeutických a profylaktických vlastností, podporuje vylučování moči a má také projímavé účinky. V lékařství se užívají květy, plody a dříve kůra. Květy i plody jsou nahořklo-sladkých vlastností, mají chladný a vysušující ráz. Mezi účinné látky patří silice, flavonoidy, taniny, sliz, ale i vitamíny, glykosidy a alkaloidy.

Nejčastější uplatnění bezu


Květy je vhodné užívat při katarech, podporují tvorbu potu, uplatňují se při horečnatých stavech (nachlazení, chřipka). Květy jsou vhodné rovněž v kosmetickém průmyslu do různých krémů k ošetření kůže. Z listů se dá připravit zelená bezová mast, výtečná na pohmožděniny, výrony, hemoroidy a jiné rány. Kůra stimuluje k činnosti játra, ale dnes se užívá zřídka.

Bez černý - působení a účinky


Květy působí jako expektorancium (na vykašlání kašle), stimulují krevní oběh a podporují vylučování moči včetně potu. Místně jsou i protizánětlivé. Plody jsou hlavně projímavé, podobně jako kůra, která také zevně změkčuje.

Jak bez užívat

Nálev z květů se pije horký při nachlazeních i senné rýmě. U senné rýmy se užívá navíc tinktura, která zmírňuje její pozdější projevy. Nálev je vhodný na zanícené oči. Kloktadlo z nálevu slouží k aplikaci na ústní vřídky, bolavý krk a zánět mandlí. Z profylaxe se dále uplatňuje sirup z plodů. Společně s tymiánem ulehčuje vykašlávání.

Bez černý - fakta a rady

Z plodů se vyrábí vína a sirupy. Květy se sbírají počátkem léta, plody na podzim - mají hodně vitamínů A a C.

Vedlejší účinky bezu

Pozor na dehydrataci, bez odvodňuje. Kůra ve větších dávkách způsobuje zvracení a neužívá se v těhotenství z důvodu silných projímavých účinků.


Bez černý - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.