poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Kozinec

Kozinec

(Astragalus membranaceus)
Kozinec obsahuje řadu složek, které povzbuzují imunitní systém a v Číně se kozinec používá při léčení i v prevenci nemocí. Botanicky je příbuzný s hrachem a lékořicí. I když sladce vonící žluté květy dodávají rostlině křehký vzhled, ve skutečnosti je to velmi odolný druh. Z medicínského hlediska je nejdůležitější částí kozince kořen, který je nabit látkami prospěšnými zdraví včetně polysacharidů, o nichž je známo, že jsou velmi významné pro zvyšování imunity. Nejvhodnější stáří rostliny je od 4 do 7 let. Kořen se řeže na plátky, které připomínají dřevěné lžičky na zmrzlinu.

Nejčastější uplatnění kozince


Kozinec zvyšuje imunitu, pomáhá v boji proti respiračním infekcím. Kozinec také posiluje imunitní systém u pacientů po chemoterapii a ozařování při zhoubném bujení.

Kozinec - působení a účinky


Kozinec posiluje zdraví jako tonikum, zvyšuje odolnost proti nemocem, dodává životní sílu a udržuje příznivý stav organismu. Je zároveň antioxidantem, který pomáhá tělu bojovat tělu proti volným radikálům poškozujícím tkáňové buňky. Pravděpodobně má i vlastnosti protivirové a protibakteriální. Potravinové doplňky obsahující kozinec se mohou bez problému užívat s léky klasické medicíny.
Kozinec je zvláště účinný proti chorobám z nachlazení, chřipce, bronchitidě a infekcím vedlejších dutin nosních, protože brání uchycení virů na sliznici dýchacích cest. Stejně jako echinacea dokáže i kozinec potlačovat choroboplodné zárodky jíž při prvních příznacích onemocnění. Probíhající onemocnění může zmírnit a zkrátit jeho trvání. Kozinec má pravděpodobně i schopnost zmírňovat nepříznivé účinky stresu na lidské zdraví. V Číně se kozinec hojně používá k úpravě imunitního systému pacientů po chemoterapii nebo ozařování při zhoubném onemocnění. Kozinec je cenný hlavně proto, že v těle zvyšuje tvorbu T-buněk, makrofágů, přirozených obránců. Podporuje i tvorbu interferonu. Kozinec je do jisté míry také schopen chránit kostní dřeň před účinky chemoterapie, ozáření, jedů a virů, které potlačují imunitu. Svými stimulačními vlastnostmi se může tato rostlina uplatnit i při léčení pacientů infikovaných virem HIV, který způsobuje AIDS. Dále kozinec rozšiřuje cévy a zvyšuje průtok krve tkáněmi, takže pomáhá omezovat nadměrné pocení (hlavně tzv. noční poty) a snižovat krevní tlak.

Jak kozinec užívat

K posilování imunitního systému: 200 mg kořene kozince jednou až dvakrát denně po dobu tří týdnů, potom v třítýdenních intervalech vystřídat s echinaceou, unkárií nebo tabebulou.
Při bronchitidě: 200 mg čtyřikrát denně do zmírnění příznaků. Vyberte si výrobek se standardizovaným výtažkem kozince s 0,5 procenta glykosidů a 70 procenty polysacharidů.
Kozinec je možno užívat kdykoli během dne, s jídlem i mezi jídly.

Vedlejší účinky kozince

Dlouhodobé používání a testování prokázali že kozinec nemá žádné vedlejší účinky.


Při používaní kozince pozor na

Těhotné a kojící ženy se před užíváním této rostliny musí poradit se svým lékařem. Mate-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků z kozince se svým lékařem.

Kozinec - doplňující informace

Pro posílení léčivých vlastností kozince se doporučuje kombinace s léčivkami, jako je ženšen, lékořice a echinacea.

Kozinec - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®