poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Unkárie

Unkárie

(Uncaria tomentosa - Uncaria guianensis)
Ačkoli evropští lékaři používají tuto rostlinu teprve od roku 1980, indiánům sloužila již po staletí k léčení ran, žaludečních potíží, bolestí, bolestí kloubů, rakoviny a jiných onemocnění. Z unkárie se používá kůra nebo kořen.
V deštných lesích amazonské kotliny vytváří jedna dřevnatá popínavá rostlina na úponu svých listů dva zahnuté trny, které připomínají kočičí drápy. Droga získaná z vnitřní kůry nebo kořenu této rostliny je známá pod jménem cats claw – tj. „kočičí dráp“. Ačkoli existují četné příbuzné druhy unkárie, k medicínským účelům jsou vhodné jen dva zcela specifické, divoce rostoucí druhy, Uncaria tomentosa a Uncaria guianensis, pocházející z Peru a z Brazílie. Velké kusy kůry unkárie můžete běžně vidět na jihoamerických venkovských tržištích.

Nejčastější uplatnění unkárie


Unkárie může posilovat imunitu, a proto je vhodná při léčbě těžších infekcí, například sinusitidy. Unkárie podporuje léčení rakoviny, může zmírňovat chronické bolesti, zmírňuje bolesti při zánětech kloubů.

Unkárie - působení a účinky


Moderní vědecké studie objevily v této rostlině několik účinných látek, které zvyšují aktivitu imunitního systému a potlačují zánět. Jejich přítomnost vysvětluje, proč se tato rostlina tradičně používá proti rakovině, zánětům kloubů, úplavici, vředům a jiným infekčním a zánětlivým stavům. Pro potvrzení těchto účinků však chybí klinické důkazy.
Unkárie a její hlavní příznivé účinky: V Německu a Rakousku předepisují lékaři přípravky z této rostliny k povzbuzení imunitní odpovědi u nemocných s rakovinou, zvláště u pacientů oslabených po chemoterapii nebo ozáření. Několika složkám obsažených v unkárii, z nichž některé se studují již desítky let, je možné přičítat účinky zvyšující imunitu a protinádorové účinky. V roce 1970 popsali vědci látky obsažené ve vnitřní části kůry a v kořenech unkárie a nazvali je prokyanidolické oligomery, které u zvířat potlačovaly růst nádorů. V roce 1980 němečtí vědci identifikovali v unkárii další látky posilující imunitní systém a stimulující fagocyty, které pohlcují a ničí viry a bakterie. V roce 1993 odkryla jedna italská studie jinou skupinu látek, nazývanou glykosidy kyseliny quinové, které mají řadu příznivých účinků. Působí jako antioxidanty, hubí viry, zmírňují zánětlivé reakce a potlačují přeměnu normálních buněk v nádorové. Kromě protinádorových účinků ukárie působí pravděpodobně i proti úporným infekcí, jako je zánět vedlejších nosních dutin.
Další příznivé účinky unkárie: Tradičně je unkárie pokládána za účinný prostředek proti bolestem. Vzhledem ke svýmprotizánětlivým vlastnostem může účinně zmírňovat kloubní obtíže působené artritidou a dnou. K tomu, aby byla přesně objasněna role, kterou unkarie hraje v léčení artritid a jiných kloubních obtíží, je však nutný další výzkum. Předběžné zprávy uvádějí, že pokud se unkárie používá ve spojení s klasickými léky proti AIDS, může prospívat i lidem infikovaným virem HIV, protože se zdá, že zesiluje imunitní odpověď. Někteří lékaři varují před užíváním unkárie při chronických stavech postihujících imunitní systém – především při tbc, roztroušené skleróze a revmatické artritidě. Domnívají se, že nadměrné stimulování imunitního systému zhoršuje příznaky těchto chorob. Jiní je však doporučují při autoimunních chorobách včetně revmatoidní artritidy a lupusu. Další studie jsou nezbytné.

Jak unkárii užívat

Dávkování unkárie: Užívejte dvakrát denně 1 tabletu obsahující 250mg standardizovaného extraktu. Alternativně je možné užívat 1 až 2 ml (20 až 40 kapek) tinktury, rovněž dvakrát denně. V surovém stavu je tato rostlina (sušená vnitřní část kůry nebo kořen v nekoncentrované formě) k dostání ve formě 500 mg nebo 1000 mg tobolek; ty se užívají dvakrát denně do 2000 mg.
Čaj ze sušených částí unkárie bývá k dostání v obchodech se zdravou výživou; 1 až 2 lžičky čaje se spaří šálkem horké vody, podle návodu na balíčku. Denní dávku tvoří až 3 šálky.

Návod k užívání unkárie: Unkárii můžete kombinovat nebo střídat s jinými léčivkami, které stimulují imunitní systém, například s echinaceou, kozincem aj.
Pro těhotné a kojící ženy je ukárie nevhodná. V peru je dokonce považována za abortivum, u zvířat stimuluje děložní kontrakce. Tento účinek ukárie svědčí pro možnost nebezpečí potratu. Rovněž se nemá používat jako antikoncepce.

Unkárie - fakta a rady

¨Přestože kořen unkárie má vyšší obsah aktivních látek než kůra, dává se kůře přednost z ekologických důvodů. Po odebrání kůry může rostlina dále vegetovat, kdežto odebráním kořenů se zničí. Koupíte-li standardizovaný výtažek z kůry, máte zaručenou hladinu aktivních látek.

Výtažek z unkárie je v Německu a Rakousku považován za velmi účinný lék, a proto je vydáván pouze na lékařský předpis.

Abyste si byli jisti, že užíváte správné dávky, kupujte jen standardizované výtažky. Vyhledejte potravinové doplňky se standardním obsahem 3 procent alkaloidů a 15 procent polyfenolů.

Kupujte doplňky vyráběné z Uncaria tomentosa nebo Uncaria guianensis. Na trhu je více bylin, které vypadají jako unkárie a mohou mít I stejné jméno, ale nejsou to ty pravé. Patří mezi ně přípravky z USA obsahující rostlinu Acacia gregii, která má s unkárií pouze shodné lidové jméno (kočičí dráp)

Vedlejší účinky unkárie

Přestože o bezpečnosti užívání unkárie existuje jen málo prací, nejsou údaje o tom, že by byla doporučovaných dávkách toxická. Příliš vysoké dávka unkárie mohou vyvolat průjem.


Při používaní unkárie pozor na

Neužívejte unkárii, plánujete-li těhotenství, v těhotenství, ani při kojení. V těchto případech není její bezpečnost zcela prokázána a mohlo by dojít i k potratu. Máte-li zdravotní problémy poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Unkárie - doplňující informace

Tablety vyráběné z červenavě hnědé kůry popínavé unkárie poskytují přírodní způsob zvýšení imunity.

Unkárie - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®