poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Andělika

Andělika

(Angelica sinensis)
Přísada četných „ženských“ potravinových doplňků. Andělika je tradiční tonikum používané v Asii k posílení ženského reprodukčního ústrojí. Její popularita je jen o málo menší než popularita ženšenu, hlavně v Číně a Japonsku. Západní věda o účinnosti anděliky zatím není příliš přesvědčená. Ačkoli čínská andělika roste divoce, v Číně se pěstuje ve velkém rozsahu jako léčivka (druh Angelica sinensis), v Japonsku pak jako Angelica acutiloba. Mnoho žen ji tam denně užívá k udržování dobrého zdravotního stavu. Nejrozšířenější lék je produktem kořene Angelica sinensis, rostliny s dutým stvolem, dorůstající do výšky až 2,5 metru a ozdobené květenstvím bílích kvítků. Květy připomíná mrkev, svou blízkou příbuznou. Rostlina se také nazývá dong guai nebo tang kuie.

Nejčastější uplatnění anděliky


Andělika může přinést úlevu při menstruačních křečích, může zmírňovat návaly v období menopauzy - přechodu.

Andělika - působení a účinky


Předpokládá se, že andělika udržuje zdravou dělohu a reguluje menstruační cyklus. Pravděpodobně také rozšiřuje cévy a zvyšuje průtok krve různými orgány. Ani zkušení fytoterapeuti se však neshodují v názoru, jak to s jejími příznivými účinky ve skutečnosti je. Jedním z důvodů nesnadného hodnocení čínské anděliky je skutečnost, že se většinou používá ve směsi s jinými léčivkami.
Andělika a hlavní příznivé účinky: Čínská andělika se tradičně používá k léčení menstruačních a klimakterických potíží. Předpokládá se, že upravuje nepravidelný cyklus krvácení, zmírňuje příznaky premenstruačního syndromu (PMS), zmenšuje menstruační bolesti a snižuje frekvenci návalů u žen v přechodu. Pravděpodobně také zmírňuje suchost vaginální sliznice v menopauze.
Existují dvě teorie, jakým způsobem andělika působí. Někteří fytoterapeuti se domnívají, že obsahuje rostlinné estrogeny (fytoestrogeny), které jsou slabší než estrogeny vytvářené v těle, ale vytvářejí chemické vazby s receptory estrogenů v lidských buňkách. Fytoestrogeny dokážou účinně obnovit hormonální rovnováhu, například mohou zabránit návalům v období přechodu vyrovnáním snížené hladiny estrogenů.
Jiní odborníci připisují účinek čínské anděliky velkému množství kumarinů, které rovněž obsahuje. Tato skupina přírodních chemických látek rozšiřuje krevní cévy, zvyšuje průtok krve v děloze i jiných orgánech a stimuluje centrální nervový systém. Zdá se, že kumariny zmírňují záněty a svalové křeče, což může přispívat ke schopnosti anděliky tišit bolesti.
Další příznivé účinky anděliky: I když se čínská andělika neužívá cíleně ke snižování krevního tlaku, tento účinek má také, protože rozšířením cév usnadňuje činnost srdeční pumpy a zlepšuje periferní krevní oběh.

Jak anděliku užívat

Dávkvání: Při Premenstruačním syndromu, menstruačních bolestech, nepravidelné menstruaci a návalech: Děnně užívejte 600 mg výtažku z anděliky. Stejného účinku dosáhnete užíváním tinktury v dávce třikrát denně 30 kapek. Ať už je v tobolkách, tabletách nebo v tekuté formě, výtažek má být standardizován na obsah 0,8 až 1,1 procenta ligustilidu. Jinak také můžete užívat přípravky, v nichž je čínská andělika kombinována s rostlinami podobného účinku, například s lékořicí, drnkem nebo sibiřským ženšenem.
Návod k užívání: Při příznacích premenstruálního syndromu užívejte anděliku ve dnech, kdy nemenstruujete. Trpíte-li také menstruačními křečemi, pokračujte v užívání do skončení krvácení. Trpíte-li menstruačními křečemi bez premenstruačního syndromu, užívejte anděliku den před očekávanou menstruací. Při návalech ji užívejte denně. Teprve po dvouměsíční léčbě můžete posoudit předpokládaný účinek.

Andělika - fakta a rady

Vedlejší účinky anděliky

Čínská andělika může mít mírně projímavé účinky a může někdy způsobit těžké menstruační krvácení. Pokud ji užíváte, chraňte se před sluncem, protože kořen obsahuje látky zvané psoraleny, které mohou u některých lidí vyvolat zvýšenou citlivost na sluneční záření.


Při používaní anděliky pozor na

Andělika se nemá používat v těhotenství a při kojení. Při antikoagulační léčbě je nutné se poradit s lékařem, můžete-li anděliku užívat. Andělika může vyvolat menstruační krvácení a zvýšit kožní citlivost na slunění. Máte-li zdravotní problémy poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Andělika - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.