poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Lopuch větší

Lopuch větší (Arctium lappa) je rostlina s ostnatými obaly semen s drobnými háčky, které se lehce zachytí na oděvu. Kořen je nasládlý a společně s listy obsahuje řadu účinných látek jako glykosidy, flavonoidy, alkoloidy a éterický olej. Semena jsou zdrojem nenasycených mastných kyselin a vitamínu A a B2.

Nejčastější uplatnění lopuchu


Lopuch se považuje za tradiční prostředek k čištění krve, hodně často se z něj vyrábělo lopuchové víno, které se kombinovalo s pampeliškovým vínem. Jeho popularita stoupala zejména s odstraněním zažívacích potíží, v Číně se užívala semena za účelem zahnání „větrných a horkých zel“.

Lopuch větší - působení a účinky


Kořen čistí krev, je mírným diuretikem, ale i antirevmatikem a antibiotikem. Má lehké projímavé účinky podobně jako listy, používal se dříve jako diaforetikum. Semena jsou známá hlavně díky svými protizánětlivými a antibakteriálními vlastnostmi - prevence horeček a snižování hladiny cukru v krvi.

Jak lopuch užívat

Z kořene je možné vyhotovit odvar, tinkturu či dokonce zábal. Odvar je výtečný při různých kožních nemocech, zejména na boláky a suchou olupující se pokožku. Tinktura z kořene léčí artritidu a upravuje zažívání. Používá se k detoxikaci organismu jako takového a pro usnadnění vyplavení močových kamínků. Z listů se mimo nálevu a zábalu připravuje také léčivý olej. Ten zlepšuje stav varikózních vředů. Odvar ze semen se pije při nachlazeních spojených s bolestí v krku a kašlem.

Lopuch větší - fakta a rady

Listy se sklízí před rozkvětem nebo během začátku květenství, semena se sbírají koncem léta a kořen na podzim.

Vedlejší účinky lopuchu

Žádné vedlejší účinky nemá, jen by se neměl užívat v těhotenství nebo s ostatními léky na snížení hladiny cukru.


Lopuch větší - doplňující informace

Listy jsou méně účinné, než kořen, přesto se také sbírají. Jejich účinky jsou těm kořenovým hodně podobné.

Lopuch větší - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®