poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Máta peprná

Máta peprná

(Mentha piperita)
Již po celá staletí poskytuje máta peprná - sině aromatická bylina - úlevu při špatném trávení, nachlazení a bolestech hlavy. Dnes je nejvíce oceňována schopnost máty zklidňovat zažívací ústrojí, zmírňovat poruchy trávení, příznaky dráždivého tračníku a jiné zažívací potíže.
Máta peprná se pěstuje na celém světě jako koření i jako léčivka. Přirozený kříženec několika druhů máty – máta peprná – má čtyřhrannou lodyhu, zašpičatělé zelené nebo purpurové listy a fialové kvítky. Jako léčivka se máta peprná sklízí v létě, těsně před rozkvětem. Nejúčinnější součástí této byliny je prchavý olej, který se skládá z více než čtyřiceti různých složek. Jeho léčivý účinek pochází hlavně z mentolu (35 až 55 procent oleje), mentonu (15 až 30 procent) a mentylacetátu (3 až 10 procent). Medicinální mátový olej se připravuje parní destilací nadzemních částí rostliny.

Nejčastější uplatnění máty peprné


Máta peprná zmírňuje příznaky divertikulitidy a syndromu dráždivého tračníku; pomáhá rozpouštět žlučové kameny; osvěžuje dech. Máta peprná dále utišuje svalové bolesti, zmírňuje kašel a slizniční městnání způsobené nachlazením nebo alergií.

Máta peprná - působení a účinky


Máta peprná je zvláště účinná při léčení zažívacích poruch, mírní křeče a napětí svaloviny střevní stěny. Pomáhá také uvolňovat ucpaný nos a osvěžuje dech.
Máta peprná a hlavní příznivé účinky: Mátový olej zvláčňuje svalovinu zažívacích cest a pomáhá tak uvolňovat střevní křeče a plyny. Pro svůj protikřečový účinek se příznivě uplatňuje při zmírňování syndromu dráždivého tračníku, který je charakterizován bolestmi břicha, střídavými záchvaty průjmu a zácpy a poruchami trávení. Mentol v mátě podporuje trávení, protože stimuluje odtok žluče a dalších trávících šťáv. Tento účinek vysvětluje, proč je máta obvykle součástí volně prodávaných antacid – léků proti překyselení žaludku a pálení žáhy. Podle některých studií podporuje mentol obsažený v mátě peprné také rozpouštění žlučových kamenů a poskytuje tak možnou alternativu k chirurgickému zákroku. Než však začnete olej pro tento účel užívat, poraďte se s lékařem. Při nepříjemném zápachu z úst si můžete kápnout mátový olej přímo na jazyk.
Ať už ve formě čaje nebo oleje slouží máta jako velmi mírné anestetikum žaludeční sliznice, které pomáhá uklidňovat nevolnost a mořskou nemoc. Mátový čaj rovněž zmírňuje příznaky divertikulózy (potíže při vychlípeninách střevních stěn), hlavně plynatost a nadýmání.
Máta peprná a její další příznivé účinky: Vetřete-li mátový olej do kůže, utišuje bolesti podrážděním nervů, které přenášejí pocity chladu, a zároveň tlumí nervy přenášející pocity bolesti. Velmi účinně proto utišuje svalové bolesti.
Výsledky studií, které se snaží vysvětlit účinky máty peprné při nachlazení, jsou dosti rozporné. Podle některých prací je léčivka v těchto případech zcela neúčinná, podle studie známé německé komise pro výzkum léčivých rostlin je máta peprná velmi účinná v potlačování slizničního zduření a zánětů v horních dýchacích cestách. Někteří lidé uvádějí, že inhalace máty peprné při nachlazení jim usnadňuje dýchání. Mátový čaj rovněž přináší úlevu při astmatickém zúžení průdušek

Jak mátu peprnou užívat

Máta peprná - fakta a rady

Vedlejší účinky máty peprné

Máta peprná při doporučených dávkách nemá žádné vedlejší účinky ani při dlouhodobém užívání. Vzácně se objevily při používání enterálních tobolek s mátovým olejem kožní vyrážky. Při místním užití může mátový olej vyvolat alergickou vyrážku nebo zažívací potíže. Podávání přerušte pokud se takovéto účinky objeví.


Při používaní máty peprné pozor na

Mátový olej uvolňuje svaly zažívací trubice, čímž může zhoršit příznaky brániční kýly. Olej z máty peprné se nemá užívat přímo na nosní sliznici a na hrudník kojenců a batolat: může u nich vyvolat šokující pocity. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Máta peprná - doplňující informace

Mátové tobolky mohou pomoci uklidnit četné zažívací potíže.

Máta peprná - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®