poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Mochna nátržník

(Potentilla tormentilla Neck.)
Mochna nátržník Potentilla tormentilla Neck. lidově nátržník, galgan či krevní nebo pětilístkové koření, je vytrvalá bylina kvetoucí žlutými čtyřčetnými květy a trojčetnými listy. Roste ve světlých lesích, pasekách a vřesovištích.

Nejčastější uplatnění Mochně


Ve středověku se používal oddenek (proti úplavici, žloutence, průjmům a krvácení). Dnes je nátržník známější jako prostředek proti průjmům při chronických střevních zánětech, ke zmírnění menstruačních bolestí, k výplachům krvácení z nosu a ke kloktání při zánětu dásní.

Mochna nátržník - působení a účinky


Je vlastně přírodním adstringentem. Jeho svíravých účinků se využívá dodnes. Prášek z kořene a tinktura působí antisepticky. Hojí krvácející rány. Tento účinek byl znám již v období první světové války.

Jak Mochnu užívat

Sušená bylina i s kořenem se popíjí jako čaj. Tinktura a prášek se užívá při průjmech, dá se přidat i do zubní pasty proti krvácejícím dásním. Obklady z odvaru se dávají na rány a pohmožděniny, dají se použít rovněž její čerstvé rozdrcené části.

Mochna nátržník - fakta a rady

Mast z nátržníku se dá se využít na ošetření rozpraskaných rtů.

Vedlejší účinky Mochně

Při předávkování může u citlivých osob způsobovat dávení.


Při používaní Mochně pozor na

Při vlastním sběru jí nezaměníte s jiným druhem podle 4 korunních plátků, většina příbuzenstva je pětičlenných.

Mochna nátržník - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®