poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Bukvice lékařská

(Stachys, Betonica officinalis)
Je významnou anglosaskou bylinou, která se používala při léčení psychických poruch, ale i do amuletů k zahánění zla a špatných šťáv. Gerard její účinky rozšířil ještě na močopudné účinky zejména u mužů. Bukvice je v dnešním lékařství opomíjenou relaxační a tonizující bylinkou, ale náš zájem si jistě zaslouží. Má chladné vysušující vlastnosti a hořko-sladkou chuť. Její součástí jsou alkaloidy, taniny a saponiny.

Nejčastější uplatnění bukvice


Její použití se specializuje na bolesti hlavy, podporu trávení a nervové poruchy. Stimuluje a čistí zažívací trakt. Nať se sbírá v létě během rozkvětu. Kořen se spíše nepoužívá, je hodně hořký, specifikem pro játra (cholagogum) a ledvinovou soustavu (diuretikum).

Bukvice lékařská - působení a účinky


Působí jako sedativum a mírné diuretikum. Vykazuje adstringentní účinky, je tonikum oběhové soustavy, zvláště mozkové oblasti.

Jak bukvici užívat

1 čajová lžička na šálek se užívá při menstruačních potížích, migrénách a nervovém napětí. Nálev se pije horký i v průběhu porodu, podporuje stahy. Tinktura se využívá pro podobné účely. Z čerstvě nadrcené byliny se dělá zábal, který se přikládá na rány a pohmožděniny. Vředy na nohou a infikované rány lze omývat. Na bolavý krk, ústní vřídky a záněty dásní nálev kloktejte. S dalšími bylinami tvoří základ pro výrobu léčivého vína.

Vedlejší účinky bukvice

Nemá žádné nežádoucí účinky.


Při používaní bukvice pozor na

Neužívejte bylinu v těhotenství, vysoké dávky jsou možné až při porodu. Podporuje stažlivost, je uterostimulans.

Bukvice lékařská - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®