Bukvice lékařská
(Stachys, Betonica officinalis)
Je významnou anglosaskou bylinou, která se používala při léčení psychických poruch, ale i do amuletů k zahánění zla a špatných šťáv.
Gerard její účinky rozšířil ještě na močopudné účinky zejména u mužů. Bukvice je v dnešním lékařství opomíjenou relaxační a tonizující bylinkou, ale náš zájem si jistě zaslouží.
Má chladné vysušující vlastnosti a hořko-sladkou chuť. Její součástí jsou alkaloidy, taniny a saponiny.
Nejčastější uplatnění bukvice
Její použití se specializuje na bolesti hlavy, podporu trávení a nervové poruchy. Stimuluje a čistí zažívací trakt. Nať se sbírá v létě během rozkvětu. Kořen se spíše nepoužívá, je hodně hořký, specifikem pro játra (cholagogum) a ledvinovou soustavu (diuretikum).
Bukvice lékařská - působení a účinky
Působí jako sedativum a mírné diuretikum. Vykazuje adstringentní účinky, je tonikum oběhové soustavy, zvláště mozkové oblasti.
Jak bukvici užívat
1 čajová lžička na šálek se užívá při menstruačních potížích, migrénách a nervovém napětí. Nálev se pije horký i v průběhu porodu, podporuje stahy. Tinktura se využívá pro podobné účely.
Z čerstvě nadrcené byliny se dělá zábal, který se přikládá na rány a pohmožděniny. Vředy na nohou a infikované rány lze omývat. Na bolavý krk, ústní vřídky a záněty dásní nálev kloktejte. S dalšími bylinami tvoří základ pro výrobu léčivého vína.
Vedlejší účinky bukvice
Nemá žádné nežádoucí účinky.
Při používaní bukvice pozor na
Neužívejte bylinu v těhotenství, vysoké dávky jsou možné až při porodu. Podporuje stažlivost, je uterostimulans.
Bukvice lékařská - diskuze
Ostatní bylinky: