poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Ptačinec

(Stellaria sp.)
Ptačinec, jinak řečeno také žabinec, je tonikum, které se dříve podávalo polapeným stehlíkům (za dob Johna Gerarda). Jedná se o velmi rozšířený plevel známý po celém světě. Tradičně se ptačinec sklízel jako zelenina. Jeho použití bylo spíše určené k zevní aplikaci na hojení ran a k urychlení dozrání nežitů. V Číně se používá kořen. Má nasládlou, vlhkou a chladnou chuť. Mezi účinné složky se řadí sliz, saponiny, oxid křemičitý, minerály, vitamíny A, B, C a mastné kyseliny.

Nejčastější uplatnění ptačince


Z nati (S. Media) se chystají krémy, které jsou dobré na ekzémy a podráždění pokožky. Nať je také lidovým léčebným prostředkem k užívání vnitřně - diuretikum a tonikum. Kořen (S. Dichotoma) je chladivou částí rostliny, která našla své uplatnění při horečkách, silné menstruaci a krvácení z nosu. Podává se jako tonikum podvyživeným dětem.

Ptačinec - působení a účinky


Působí jako adstringens, hojí rány. Má antirevmatické účinky, je demulgens.

Jak ptačinec užívat

Z nati se vyrábí odvar, tinktura, zábal, obklady, krémy i léčivé oleje. Odvar z čerstvé byliny je pročišťující tonikum ke zmírnění únavy a celkové tělesné slabosti. Podílí se na léčbě zánětu močového měchýře, tedy cystitidě. Tinktura i zábaly pomáhají od revmatismu, nežitů a abscesů. Na klouby lze použít složenou gázu namočenou v horkém odvaru. Jako krém můžete ptačinec využít na svědivé ekzémy, ale i k vytažení žihadel nebo třísek. Z kořene se dělá odvar, ten se používá při horečkách a při zesláblém organismu u chronických nemocí.

Ptačinec - fakta a rady

Nať se sbírá po celou dobu vegetace.

Vedlejší účinky ptačince

Nejsou zaznamenány žádné nežádoucí účinky.


Ptačinec - doplňující informace

Velmi pozoruhodně urychluje proces hnisání.

Ptačinec - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®