poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Ginkgo biloba (jinan dvojlaločný)

Ginkgo biloba - jinan dvojlaločný, pochází z jednoho z nejstarších druhů stromů na zemi, běžně se prodává jako lék posilující paměť. Pomáhá bojovat se špatnou pamětí ve stáří, ale teprve další výzkum ukáže, zda je to „chytrá“ pilulka vhodná pro každého.
Léčivý je výtažek z vějířovitých listů starobylého jinanu dvoulaločného, stromu, který přežívá v Číně již více než 200 milionů let. Koncentrovaná forma známá jako „ginkgo biloba extrakt“ (GBE) se užívá k výrobě potravinových doplňků. Obvykle se nazývá ginkgo a získává se extrahováním sušených a mletých listů acetonem a vodou.

Nejčastější uplatnění Ginkgo biloby


Ginkgo biloba – jinan dvojlaločný může zpomalit průběh Alzheimerovy choroby a zlepšovat kvalitu soustředění hlavně u starších lidí, zmenšuje depresi a úzkostné stavy u lidí vyššího věku, zmírňuje pocity chladu v končetinách u Raynaudova syndromu a snižuje křeče v lýtkách, utišuje bolesti hlavy, hučení v uších a závratě, u mužů s impotencí může zlepšit erekci.

Ginkgo biloba (jinan dvojlaločný) - působení a účinky


Ginkgo může příznivě působit na centrální nervový systém a krevní oběh. Zvyšuje průtok krve v pažích, lýtkách a mozku regulováním pružnosti krevních cév, od největších tepen až po vlásečnice. Působí také podobně jako acylpyrin – pomáhá snižovat shlukování destiček v cévách a snižuje tak riziko vzniku krevních sraženin. Kromě toho se zdá, že má ginkgo (jinan) i antioxidační účinky a odklízením volných radikálů přispívá k zachování zdraví krevních buněk. Někteří vědci uvádějí, že posiluje nervový systém podporováním přívodu kyslíku a glukózy do nervových buněk.
Prevence: V současné době se zájem o jinan dvojlaločný soustřeďuje na možný preventivní účinek rostliny na úbytek paměti působený věkem. Jsou i určité náznaky, že může zlepšovat paměť a soustředění u zdravých lidí. Až dosud prospělo užívání této léčivky nejvíce nemocným, kteří trpěli sníženým průtokem krve v mozku. Současný výzkum se pokouší určit, jestli schopnost této léčivky předcházet krevním sraženinám může také zabránit vzniku srdečních a mozkových příhod.
Hlavní příznivé účinky: Skutečnost, že ginkgo podporuje průtok krve mozkem a tím zlepšuje jeho zásobování kyslíkem, je zvláště důležitá u starších lidí, jejichž cévy mohou být zúžené cholesterolovými pláty ve stěnách. Snížený průtok krve v mozku je spojován a Alzheimerovou chorobou a ztrátou paměti, dále s úzkostnými stavy, bolestmi hlavy, depresemi, hučením v uších a závratěmi. Při všech těchto stavech může tato léčivka pomáhat.
Další příznivé účinky: Gingko podporuje průtok krve pažemi a lýtky, proto může být prospěšný při zmírňování bolestí, křečí a slabosti, které jsou způsobeny zužováním cév v lýtkách, jak je tomu při chorobě nazývané „přerušované kulhání“ (claudicatio intermittens). Existují zprávy, že tato rostlina také může upravovat oběh v končetinách u lidí s Raynadovým syndromem a pomáhat obětem sklerodermie, vzácného autoimunitního onemocnění.
Navíc některé výzkumy ukazují, že zvýšený přítok krve do nervových vláken zrakových a sluchových nervů by mohl být cenný při léčení makulární degenerace nebo jiných očních poruch ve spojení s cukrovkou a při některých formách ztráty nebo snížení sluchu.
Jiné studie pokračují v hledání možného účinku ginkga na rychlejší zotavování z určitých typů mozkových příhod, zranění hlavy a jiných stavů, které mohou souviset s oběhovými poruchami nervového systému. Mezi ně patří i impotence, roztroušená skleróza a nervová poškození při cukrovce. Před zavedením výtažku z listů jinanu dvoulaločného užívali čínští léčitelé jeho ořechy k léčení astmatu, protože se zdálo, že zmírňují sípavé dýchání a jiné dechové potíže.

Jak Ginkgo bilobu užívat

Dávkování: Užívejte jen přípravky, které obsahují koncentrovanou formu výtažku z jinanu (GBE).
K posílení paměti a zlepšení oběhu: Užívejte 120 mg GBE denně, rozdělené do dvou či tří dávek.
Při Alzheimerově chorobě, depresích, hučení v uších, závratích, impotenci či jiných stavech způsobených nedostatečným oběhem krve užívejte až 240 mg denně.
Návod k užívání: Obyčejně to trvá 4 až 6 týdnů, než je možné pozorovat účinek léku, v některých případech to může trvat i 12 týdnů. Běžně je lék v doporučených dávkách pokládán za zcela bezpečný k dlouhodobému užívání. Může se užívat s jídlem i nalačno. Nepříznivé účinky nebyly popsány ani u těhotných a kojících žen.

Vedlejší účinky Ginkgo biloby

Ve vzácných případech může ginkgo způsobit podráždění, neklid, průjem, nevolnost až zvracení, ale tyto účinky jsou jen mírné a přechodné. Lidé, kteří začínají léčivku užívat, mohou mít někdy bolesti hlavy v průběhu prvního dne nebo první dva dny užívání. Pokud jsou tyto vedlejší účinky nepříjemné, přestaňte raději doplněk užívat nebo snižte jeho dávky.


Při používaní Ginkgo biloby pozor na

Neužívejte žádnou formu nezpracovaných listů jinanu dvojlaločného včetně čajů. Mohou obsahovat vysoce účinné chemické látky, které někdy vyvolávají alergické reakce. Vybírejte standardizovaný výtažek GBE, z něhož jsou možné alergeny odstraněny. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Ginkgo biloba (jinan dvojlaločný) - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®