poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Bazalka pravá

(Ocimum basilicum)
Domovem Bazalky pravé je Indie. Do Evropy se sice rozšířila již dávno, ale názory na ní se liší. V některých kulturách se spojovala s nenávistí a neštěstím, jiné národy jí braly jako symbol lásky. Je známá hlavně v ájurvédské medicíně. Má sladce štiplavé vlastnosti nahořklé chuti se suchými a teplými účinky. Je v ní obsažena silice estragolu, taniny a bazalkový kafr.

Nejčastější uplatnění bazalky


Listy slouží k potírání postižených míst po bodnutí hmyzu. Jejich účinek je povzbuzující, uplatňuje se při nervovém vyčerpání. Extrakcí listů se vyrábí éterický olej, který se s dalšími bylinami používá k různým masážím. Šťáva z listů se doporučuje při uštknutí hadem, nachlazení, kašli, kožních nemocích a při bolestech uší.

Bazalka pravá - působení a účinky


Působí antidepresivně a antisepticky. Stimuluje kůru nadledvinek, snižuje horečky, potlačuje svědění a podporuje vykašlávání. Funguje jako tonikum a karminativum.

Jak bazalku užívat

Z listů se připravuje nálev i tinktura. Nálev se kombinuje se srdečníkem a je určen k popíjení po porodu k rychlejšímu odloučení placenty. Tinktura z bazalky, bukvice a šišáku se užívá při zvýšeném nervovém napětí a při kašli a bronchitidě se zase mísí s omanem a yzopem. Při svědění pokožky lze smíchat šťávu z listů se stejným množstvím medu - funguje i jako sirup proti kašli. Éterickým olejem je možno masírovat hrudník ke snadnějšímu vykašlání.

Bazalka pravá - fakta a rady

Listy sbírejte před rozkvětem.

Vedlejší účinky bazalky

Při běžném dávkování nejsou zpozorovány žádné nežádoucí účinky.


Při používaní bazalky pozor na

Éterický olej není vhodný při těhotenství vnitřně ani zevně.

Bazalka pravá - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®