poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Kokoška pastuší tobolka

Kokoška pastuší tobolka

(Capsella bursa-pastoris)
Mnozí jí považují za plevel, ale Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa-pastoris) má své uplatnění, jak ve východní, tak v západní praxi. Její druhový název vznikl z kožených váčků, které nosívali mniši. Její srdcovité tobolky se semínky tomu byly značně připodobňovány. Obsahuje účinné látky, např. saponiny, hořčičný olej, flavonoidy, pryskyřici, cholin a vitamíny A, B, C, aj.

Nejčastější uplatnění kokošky


Její nať se používá k zastavení vnitřního a vnějšího krvácení, stimuluje mimo jiné i dělohu.

Kokoška pastuší tobolka - působení a účinky


Působí adstringentním účinkem, stimuluje oběhovou soustavu, snižuje krvácení a krevní tlak. Je také výborným antiseptikem močových cest.

Jak kokošku užívat

Nať se používá jako zábal nebo obklad (složená gáza namočená v nálevu) k zástavě vnějšího a vnitřního krvácení, mimo jiné také stimuluje dělohu. Při krvácení z nosu do něj zastrčte malý tampónek smočený ve výluhu. V různých částech světa se konzumuje v salátech. Oblíbili si jí zejména Číňané. V západní medicíně se sbírá celá rostlina, v čínské alternativě i květy zvlášť - užívají se při úplavici nebo děložním krvácení. Nálev z čerstvé nebo alespoň čerstvě usušené nati se pije při silné menstruaci, zánětu močového měchýře a opakujícím se průjmu. Z nati se dá připravit i tinktura za stejným účelem.

Kokoška pastuší tobolka - fakta a rady

Sbírá se čerstvá téměř po celý rok.

Vedlejší účinky kokošky

Neužívá se v těhotenství, vyvolává stahy dělohy.


Při používaní kokošky pozor na

Při zvýšené konzumaci může dojít k otravě. Tobolky snědené ve větším počtu jsou rizikem pro tvorbu krevních sraženin. Podporuje stažlivost dělohy, v těhotenství tuto bylinu nepoužívejte, jen v případě, že rodíte, tedy v první době porodní. Pokud máte krev moči, kontaktujte lékaře, o samoléčbu se nepokoušejte.

Kokoška pastuší tobolka - doplňující informace

Nálev mohou usrkávat i ženy v první fázi porodu - stimuluje kontrakce. Po porodu je vhodná k uklidnění poporodního krvácení.

Kokoška pastuší tobolka - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®