poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Krtičník

(Scrophularia sp.)
Krtičník hlíznatý (S. nodosa) je bylina čistících schopností. V minulosti byla využívána k ošetření hnisavých ran včetně dutin a tuberkulózy krčních uzlin. Kořen příbuzného druhu užívají Číňané proti ohnivým jedům (S. ningpoensis). Má nahořklo-slanou chuť a vysušující chladivé účinky. S. nodosa obsahuje saponiny, flavonoidy, glykosidy a alkaloidy, příbuzný kořen má významné esenciální mastné kyseliny.

Nejčastější uplatnění krtičníku


Nať S. nodosa se uplatňuje při léčbě kožního onemocnění, čistí a je vhodná při artritidách a dně. Uvolňuje tok lymfy a pomáhá k rychlejšímu vyprázdnění střev. Sbírá se v létě době květu. Kořen S. ningpoensis jakožto čínská odrůda, zklidňuje srdce a snižuje krevní tlak, obnovuje energii jing a má lehký sedativní účinek.

Krtičník - působení a účinky


Krtičník hlíznatý stimuluje oběhovou soustavu a srdce, je protizánětlivého charakteru s močopudným účinkem. Také působí jako laxativum.

Jak krtičník užívat

Nať S. nodosa je výborná k přípravě nálevu, tělo detoxikuje od škodlivin, užívá se při revmatismu, onemocnění mízních uzlin a kožních nemocí, např. ekzém a lupénka. Tinktura podporuje trávení, kombinuje se i s jinými bylinkami (smetanka lékařská, kořen reveně, šťovík kadeřavý a lopuch). V nálevu se dá namočit gáza, která se přikládá na bolestivá místa, při kožních chorobách je také dobré omývání rány. Z kořene se připravuje odvar vhodný při oteklých žlázách a mandlích. Na podporu jin energie se užívá se solí.

Vedlejší účinky krtičníku

Otrava u člověka nebyla zaznamenána. Ve větších dávkách vyvolává gastrointestinální potíže zejména zvířatům.


Při používaní krtičníku pozor na

Neužívejte při zrychleném tepu, jelikož S. nodosa stimuluje srdeční činnost.

Krtičník - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.