poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Meduňka lékařská

(Melissa officinalis L.)
Meduňka lékařská neboli Melissa officinalis L. je medonosná rostlina z čeledi hluchavkovitých. Lidově se jí nazývá včelník, rojovník, doušník či matečník. Tato trvalka je původem ze Středomoří. Kvete drobnými bílými kvítky a v této době krásně voní po citrónu. Díky Rusům získala i přízvisko citrónová máta. Po odkvětu ovšem spíše páchne.

Nejčastější uplatnění Meduňky


V dřívějších dobách se z meduňky vyráběly karmelitské kapky, v pozměněné podobě jsou k dostání i dnes. Meduňka lékařská se používá na tišení bolestí, k posilnění nervů, úpravě srdeční činnosti a správnému trávení.

Meduňka lékařská - působení a účinky


Působí proti nadýmání. Uklidňuje křeče a celý organismus. Snižuje tvorbu plynů a zvyšuje vylučování žluče. Účinky mohou být i místní. Naplněný polštářek sušenou meduňkou se přikládá na postižená místa revmatismem, otoky a pohmožděninami.

Jak Meduňku užívat

Z řezané a sušené natě připravujeme čaj. Popíjí se vlažný při nadýmání a jiných střevních potížích, také při migréně, nechutenství, bolestivé menstruaci, nespavosti, úzkosti a srdečních neurózách. Dá se použít také extrakt z čerstvých listů meduňky ve víně nebo na kapky.

Meduňka lékařská - fakta a rady

Nedá se dlouho skladovat, ztrácí své aróma.

Vedlejší účinky Meduňky

V těhotenství by se měla užívat raději jen nárazově, protože na ní může děloha reagovat zvýšenou dráždivostí, ale také snižovat funkci štítné žlázy.


Při používaní Meduňky pozor na

Opatrnost je nutná u osob se zvýšeným nitroočním tlakem u glaukomu a při léčbě depresí a epilepsie - může zvyšovat účinek léků.

Meduňka lékařská - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.