poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Brutnák lékařský

(Borago officinalis)
Brutnák je bylina stimulující nadledviny. Podněcuje tak tvorbu adrenalinu - hormonu, který podporuje rychlé jednání ve stresových situacích. Od alžbětinských časů se krásné modré kvítky přidávají do salátů. Má studené vlastnosti a nasládlou chuť. Listy i květy obsahují saponiny, sliz, taniny, vitamín C, draslík a vápník. Semena obsahují esenciální mastné kyseliny.

Nejčastější uplatnění brutnáku


Masité drsné listy se užívají při stresu, suchém škrábavém kašli a ke tvorbě mléka. Jejich užívání je také spojeno s léčbou horečnatých stádií při zánětu pohrudnice nebo černém kašli. Šťáva se užívá při depresích nebo stesku. Květy se přidávají do sirupů na kašel. Olej získávaný ze semen je považován za jakousi náhražku oleje z pupalky dvouleté (průmyslově vyráběné tobolky).

Brutnák lékařský - působení a účinky


Květy a listy stimulují činnost nadledvin, podporují tvorbu mléka a pocení. Pokud bychom měli určit lékové skupiny, je diuretikem, antipyretikem, antirevmatikem a expektoranciem. Působí také proti nežádoucím účinkům steroidů.

Jak brutnák užívat

Nálev z listů je indikován při plicních chorobách a horečnatém nachlazení. Kojící matky ho mohou užívat společně s fenyklem (podpora tvorby mléka). Tinkturu užívejte 3x denně jako tonikum při stresu nebo po léčbě steroidy. Šťáva z čerstvých listů se užívá při depresích, žalu nebo rozrušení. Olej ze semen pomáhá při některých nepravidelnostech menstruačního cyklu, dráždivém střevu a na kocovinu. Květy z brutnáku lze podávat společně s květy divizny a proskurníku.

Vedlejší účinky brutnáku

Olej nemá žádné vedlejší účinky. Květ a nať se nesmí užívat dlouhodobě (podněcují riziko rakoviny).


Při používaní brutnáku pozor na

V Austrálii a na Novém Zélandu je používání byliny omezeno.

Brutnák lékařský - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®